Sistem Toplama Tavsiyesi

ibrahim divriş

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben bilgisayar sistemi toplamayı düşünüyorum ama sistem toplarken hangi parçaları almalıyım? Bilmediğimden size sorma ihtiyacına duydum.
Bilgisayar toplarken hangi parçalara lazım detaylıca anlatacak arkadaşa teşekkür ederim.

İlk öncelikle bütçeni belirtmen gerek. Bütçenin miktarına bağlı olarak isteğe göre artı parçalar eklenebilir. Ancak temel bileşenler şunlardır;
Anakart (Zorunlu)
Ram (Zorunlu)
İşlemci (Zorunlu
Ekran Kartı (İsteğe bağlı. Kişi şimdilik onboard kullanacaksa kartı sonra alıyor)
Kasa (Zorunlu)
Güç kaynağı (Zorunlu)
HDD (Kısmen zorunlu. Eğer elinizde kaliteli bir HDD bulunuyorsa toplanan sisteme dahil edilmeyebilir.
SSD (İsteğe bağlı sonradan da eklenebilir)

Fakat kimisi diyor bende HDD var toplanan sisteme dahil olmayacak. Yada Ekran kartını sonra alacağım onu dahil etmeyelim diyebiliyorlar. Yapman gereken bütçeni belirtmen ve Monitör dahil olup olmadığını yazman.

2500 lira civarı kredi kartı ile düşünüyorum ekran kartını onboard yapmam pişmanım zaten onboardlı bir PC ye sahip olduğumdan ekranı da satın alacağım

11111Adsız.png

Şöyle bi site var ne sorarsan cevap veriyormuş.
Neyse bu işin espirisi;
Bilgisayarı oluşturan bileşenler şöyledir=
Anakart-Ram-Ekran Kartı-İşlemci-HDD-Güç Kaynağı-Kasa.
Hepsi uyumlu olucak diye bi kaide yok örnek; Asus anakartın varsa ekran kartında asus olucak gibi.
Toplama dediğimiz şey burda devreye giriyor, intel işlemciyle topladığımız sisteme amd ekran kartı takabiliriz. DDR 3 anakart'a DDR4 ram takılamaz, bileşenler her zaman uyumlu olmak zorundadır. (Marka olarak değil.). SSD normal bi HDD'nin ortalama 10 katı hızlı çalışır, yeni toplanılan bir sisteme kesinlikle önerilir (okuma-yazma) hızı açısından. Kasa toplamada fiyat önemlidir, yani en pahalısı en iyisi değildir her zaman tabikide, ancak kesinlikle kasa toplarken en pahalısı en iyisi oluyor genelde.
APU sistem dediğimiz sistemler ekran kartı olmadan toplanır. Genelde en pahalı bileşen ekran kartı olduğu için ortalama 1,500Tl bütceye ancak APU toplanırsa stabil güzel bi performans alınır.
HDD seçerken 7200Rpm hızında olmasına dikkat etmelisin kesinlikle 5000Rpm hızındakileri tercih etme. SSD için 500/500 uygundur. Temsili=1TB=1000Gb fiyat=150Tl = 120Gb SSD fiyat=200Tl deminde dediğim gibi ortalama bi SSD,HDD'nin 10katı hızda çalışıyor, özellikle format atarken sistemi SSD'ye kurarsan bilgisayarın açılış kapanış süresi muazzam kısalır. Sık oynadığın oyunları SSD içerisine kurarsan FPS'ye etki etmez ancak oyun arası tur geçişleri daha hızlı olur. Ram ve anakart alırken Örnek: Anakart 2133Mhz hızı destekliyorsa Ram'ide 2133Mhz hızında almalısın. Gidip 2133Mhz destekleyen anakart'a 3000Mhz hızında ram alırsan hem parana yazık olur, hem ram'in performansını göstermez.
Ekran kartlarına baktığın zaman bazıları 2gb fiyatı 1000Tl diğeri 8gb fiyatı 500Tl buda seni yanıltmasın, emin ol 2gb'dan daha fazla verim alıcaksın, önemli olan şey bellek hızıdır, bit değeridir.
PSU 'da önemli mesela çok güzel bi sistem kurarsın, i7 işlemcili Gtx980 ekran kartlı, PSU seçerken dikkat etmen gereken şey 80+Plus serfitikası, bu verimliliği ifade eder yani 600W ise 600W'ı verimli bir şekilde kullanır. Eğer ki sistem toplarsan kesinlikle burdan konu açıp PSU tavsiye iste aksi takdirde yetersiz PSU'yla sistemi çalıştıramazsın.
Anakart seçerken yeni nesil için en az DDR4 olmasına dikkat et, her zaman en ucuz en verimliyi ara, anakartın resimlerini incele, HDMI çıkışı olmasına dikkat et. Bunlar aklıma gelenler konudan konuya kısa kısa atlayarak anlattım, belli ki tecrübesizsin, aklına takılan şeyleri burdan sorabilirsin.

WiDuhra teşekkür ederim cevapladığın için Cante kardeş ekran yokta liste de de bunlar birbirine uyumlu mu?Uyumluysa eyvAllah da soğutucu yok mu bu sistemde gerekli midir.Birde bunları linkini yazabilir misin yoruma ?

WiDuhra teşekkür ederim cevapladığın için Cante kardeş ekran yokta liste de de bunlar birbirine uyumlu mu?Uyumluysa eyvAllah da soğutucu yok mu bu sistemde gerekli midir.Birde bunları linkini yazabilir misin yoruma ?
Ekran derken sanırım monitör den bahsediyorsun. Monitör ler şöyle oluyor 1920x1080 monitörün varsa anakartın da veya ekran kartında HDMI çıkışı olmak zorunda, Eğerki monitöründe hem VGA hem HDMI çıkışı varsa anakartın da veya ekran kartında HDMI çıkışı olması gerekmez VGA ile de çalışır. Yeni toplanılan sistemde özellikle oyuncuysanız 1ms tepki süresi önemlidir, ekranda ki kırılmaları azaltır ve tepki süresi hızlanır. Bunun için Recep ve Ali beyin çektiği technopat videolarını izlemelisin. Soğutucu meselesi de şöyle; işlemci soğutucusundan bahsediyorsak örnek 1151 Soket li bi işlemcin var, işlemci soğutucunu da ona uygun soketli almalısın, soğutucunun sayfasında 1151 ibaresini gördüğün zaman korkulacak birşey kalmaz. Technopat sistem toplama videolarının hepsini izlersen gerçekden kafanda soru işareti kalacağını sanmıyorum.
Burdan izlemeye başlayabilirsin.

Cante kardeş teşekkür ederim beni mutlu ettin bana yardımın dokunduğu için ama fotoğrafta vatanın az arayüzüne benzer arayüz görünce vatan bilgisayar sandım da vatan bilgisayar üzerinden toplama yapma şansın var mı çünkü ben Antalya Alanya ilçesinde yaşıyorum kredi kartına taksit düşündüğüm için yakın yerden alma kararlıyım ekran derken monitör 18.5 inç boyutunda olması gerekir büyük ekran zararlı olur bu arada kredi taksiti yapınca şimdi kartın sınırı 4400 lira 2500 liralık sisteme taksit yapınca 2500 lira bloke olur mu yani 4400 ya 1900 tl kullanım mı olur her ay ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı