Sistem Toplarken Bileşenlerin Uyumu

TechnoNejatTR

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba! Ben Nejat. Şimdi bir soru sorucam.
Alacağım birkaç bileşen var. Ama bunlar kasaya uymayabilir. Uyup uymayacağını, sığıp sığmayacağını
nasıl anlayabilirim? Misal anakart ve işlemci. Birbirine uyup uymayacağını nasıl anlarım?
Bu benim yıllarca merak ettiğim önemli bir soru. Eğer bunun hakkında bir bilginiz var ise bana ulaşıp
yorum atabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Technopat'ta bir ay dolanın. Neyin neyle uyumlu olduğunu ezberlersiniz.
Aynen öyle :LOL:
Soruya gelecek olursak, anakart işlemci uyumu şöyle olur;
1. Soketler uyumlu olmalı (örneğin 1150 işlemciye, 1150 anakart)
2. Yonga seti uyumu (İşlemcinin sonunda K ibaresi var ise (örneğin 4690K) Z serisi anakart alınmalıdır (Z97, Z170))
Kasa - Anakart uyumu
1. Büyüklük (ATX, mATX, eATX)
Şimdilik bunları bilmen yeterli olur.

Aynen öyle :LOL:
Soruya gelecek olursak, anakart işlemci uyumu şöyle olur;
1. Soketler uyumlu olmalı (örneğin 1150 işlemciye, 1150 anakart)
2. Yonga seti uyumu (İşlemcinin sonunda K ibaresi var ise (örneğin 4690K) Z serisi anakart alınmalıdır (Z97, Z170))
Kasa - Anakart uyumu
1. Büyüklük (ATX, mATX, eATX)
Şimdilik bunları bilmen yeterli olur.
Çok ama çok teşekkürler, inanılmazsınız! Bu kelimeleri biliyordum ama araştırmak
aklıma gelmedi :) Çok sağ olun.

Sorun çıkmaz ama o kadar düşük bütçeli bilgisayar almanı tavsiye etmem. Bilgisayar aceleye gelmez. Ben yavaş yavaş 4300 tl lik bir PC topluyorum önce Kasa+PSU sonra anakart, işlemci, RAM falan işte. Böyle alıştıra alıştıra toplamak daha mantıklı.

Sorun çıkmaz ama o kadar düşük bütçeli bilgisayar almanı tavsiye etmem. Bilgisayar aceleye gelmez. Ben yavaş yavaş 4300 tl lik bir PC topluyorum önce Kasa+PSU sonra anakart, işlemci, RAM falan işte. Böyle alıştıra alıştıra toplamak daha mantıklı.
O da doğru ama böyle gider ise bu laptop ile yetinmem gerek.
Sadece 1-2 sene sıkılmamı engellesin yeter :D İleride tabii ki pahalı(kaliteli) bir PC alıcam. Sadece bu sene çıkacak oyunları kaldırabilir mi?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı