Sistem Toplarken Güç Kaynağı Seçmek

tatminkar09

Hectopat
Yer
Söke/Aydın
Değerli arkadaşlarım öncelikle hepinize merhaba, yaklaşık iki ay önce sistem toplamıştım; Recep Bey ve Ali Bey'in 2500 TL'lik sisteminden esinlenilerek yani bazı parçalara yükselttim; bazılarınıda düşürdüm. Toplamamdan bir ay sonra kasaya dahil güç kaynağı arıza etti; prosedüre uygun şekilde satın aldığım firmaya ürünün arızasını bildirdim, onlarda bana kargo kodu gönderip kargolamamı istediler bende haliyle gerekeni yaptım. Sistemi bozup kasayla birlikte gönderdim; ürün bir ay serviste onarıldı; ( sözde onarmışlar ) neyse bu konulara fazla girmeyeceğim bunu ayrıca ''E-Alışveriş'te yaşanan sorunlar'' bölümünde bahsedeceğim.
Arkadaşlar şunu söylemeliyim ki ayrıca sizde bu hatayı yaptığınızda söyleyeceksiniz ''arızalanırsa göndeririz''
serviste geçirdiği bir ay sizin öyle keyfinizi bozuyor ki şunu söyleyebilirsiniz ''kasayı hurdacıdan bulsaydımda o parayı güç kaynağına verip daha kaliteli alsaydım'' ayrıca siz bu sürede güç kaynakları konusunda uzmanlaşıyorsunuz; artık yazımın amacına geliyorum.

Güç kaynağı alırken mutlaka şunlara dikkat edin!

*Sertifika: Markası ne olursa olsun! Bakın ciddiyim! Ne olursa olsun! en az 80+ sertifikası olmalı şimdi şunu söylüyor olabilirsiniz ''Ya benim için verimlilik önemli değil'' ancak 80+ sertifikasını veren firma (Galiba menşei Abd idi) verimliliğe bakmasının yanında; üstündeki maksimum güç değerlerinide kontrol ediyor.

*Marka: Sertifikanın olmasıyla da artık iş bitmiyor; çünkü üreticiler artık bunları da para harcamadan aşmayı başarmış durumdalar, bu noktada üretici firmayı araştıracağız sebebi ise güç kaynaklarının elektriği stabil bir şekilde verip vermediğini anlamak yani verilen elektriğin kalitesinin düzgün olup olmadığını bilmemiz için şaçma gelebilir ancak elektrik için bir kalite (Stabilite deniyor) mevcut ayrıca içerisinde kullanılan kapasitörlerin kalitesi, bobinlerin kalitesi, içinde kullanılan metallerin cinsi, kullanılan lehimlerin kalitesi bile üründen ürüne kalite bazında farklı olacağına eminim.

*Güncellik: Çok garip gelebilir ancak Recep Bey hep yazılımlarımızın; sürücülerimizin güncel olması gerektiğini rehberlerinde ve Kafa Ayarı serisinin bazı bölümlerinde söyler aynı şey bunun gibi donanımlar içinde geçerli; çünkü firmalar daha doğrusu “köklü firmalar” (bazı firmalar güç kaynağı adı altında satmaktalar) ürünlerinde geçmişte yaşadığı sorunları düzeltip piyasaya geri sürmektedirler; malesef ülkemizde sadece bir ithalatçı firma güncel ürün ithal ediyor ve ithal etmesine rağmen toplam ithal ettiği güç kaynağı sayısına oranla çok düşük; sebebi galiba daha hesaplı olması. (Sosyalde ki bazı arkadaşlar bu yüzden yurtdışından satın almaktalar, çünkü güncel güç kaynağı yok; en yenisi 2014 yapımı.)

*Üç Harfliler: ( Tesadüfen farkettim çok soğuk olduysa mazur görün :) ) yukarıda bahsettiğim maddelere dikkat ederseniz, çoğu üç harfli terimide ürünle birlikte satın almış olacaksınız; ama ben yine de bahsedeyim şöyle:
  • OVP: OVER VOLTAGE PROTECTİON = AŞIRI VOLTAJ KORUMASI
  • OCP: OVER CURRENT PROTECTİON = AŞIRI AKIM KORUMASI
  • SCP: SHORT CİRCUİT PROTECTİON = KISA DEVRE KORUMASI
  • OPP: OVER POWER PROTECTİON = AŞIRI GÜÇ KORUMASI
  • OTP: OVER TEMPERATURE PROTECTİON = AŞIRI SICAKLIK KORUMASI
  • SIP: SURGE & INRUSH PROTECTİON = DALGALANMA KORUMASI ( Ülkemin “Stabil” elektriği için biçilmez kaftan :) )
*Fiyat: Çok kısa geçeceğim burayı, arkadaşlar 100 Tl’ye güç kaynağı olmaz; eğer güçlü bir bilgisayar topladıysanız; alacağınız güç kaynağı 300 Tl’nin altında olmamalı “Türkiye’den alacak iseniz.” (Yurtdışından alımlarda; indirimlerin yakalanması durumunda; ekonomik ücretlere alan sosyalde birçok arkadaşımız var.)

Sözü daha fazla uzatmadan arkadaşlar bir ürüne verdiğiniz para; servisin size ve ürüne karşı hasasasiyeti; keyfinizin yarım kalmaması gibi birçok noktada aslında bunları da satın alıyorsunuz.

Bu arada Sayın Moderatör Türkçe'yi yani dilimi seviyorum yanlış yapmışsam yanlışlık vesilesiyle yapmışımdır; çünkü birçok kez kontrol ettim lütfen ceza verme artık.

Herkese Sevgiler

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı