Sistem Toplarken İlk Önce Hangi Parçalardan başlamalıyım?

arslan_67_67

Kilopat
Daha fazla  
İyi akşamlar arkadaşlar. Masaüstü sistem toplamak istiyorum. Ancak bütçem 5.000 TL.
Toplamak istediğim sistem şu şekilde:
  • Intel Core i7 7700 3,6 GHz
  • Asus Prime Z270-K 1151 DDR 3866 MHz anakart
  • Corsair 16(2X8) GB Vengeance DDR4 3000 MHz RAM
  • Samsung 250GB SSD
  • Nvidia GTX 1070 8 GB 256 bit ekran kartı
  • Corsair Champ-Spec02 80 Plus 650W fanlı kasa
  • Aoc 24" G2460QV6 75 Hz 1ms monitör
Bu sistem 7 bin TL civarı tutuyor ve şu anda birden bu bütçeye çıkma imkanım yok. Bunlardan (ekran kartı ve işlemci hariç) hangisinde değişikliğe gitsem 5.000 TL'ye toplarım? Yine RAM şu an 8 GB alsam bütçem elverdiğinde 8 GB daha eklesem sorun olur mu?
Bir diğer husus bu parçalar birbiri ile uyumlu çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle o sistemi almak pişmanlık sebebi olur, hem 7. nesil işlemci hem de çarpan kilidi açık değil, buna rağmen Z270 chipset anakart seçilmiş. Seçtiğiniz ekran kartı da sanırım standart referans model ki kesinlikle tavsiye etmem. Öyle bir ekran kartına 75Hz monitör de anlamsız olacaktır. Almışken 144Hz almaya bakın. Kasa da aynı şekilde iyi bir seçim değil.

8. nesil veya Ryzen toplayın derim ben, ekran kartı olarak da ucuz ve kaliteli GTX 1070 modelleri mevcut. Dediğiniz gibi RAM sonradan eklenebilir, 8 GB alın şimdilik. Sistem toplamayı seven arkadaşlar yardım edecektir ama bunlar aklınızda kalsın, ben artık kimseye toplamıyorum maalesef.

I7 7700 modeli için Z serisi Anakart almana gerek yok. OC yapacaksan işlemciyi K ibaresi seçmen lazım. Kaby Lake işlemcilerin 1080P de AMD Ryzen işlemcilere göre oyun performansı %10 civarında daha iyi. Saf güç olarak Ryzen işlemciler daha önde. Intel alacaksan Coffee Lake modellerine yönebilirsin, Kaby Lake yerine de ben Ryzen işlemci öneririm. Oyun sistemi için 16 GB RAM alman daha sağlıklı olur, idarelik olarak 8 GB RAM almanda da bir sakınca yok. Monitör dışında diğer bileşenlerde güzel.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı