Sistem UEFI disk MBR Rufus ile format USB'si nasil yazilmali?

creative01

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaslar sistem UEFI hardisk MBR hal böyle olunca Rufus ile format USB'si nasil yazilmali?
Sistem UEFI disk GPT olsa sikinti yok.
Ama sistem UEFI disk MBR.
UEFI sadece GPT dosya sistemini desteklemekte.
Dosya sistemi MBR ve NTFS seklinde yazdirmam gerektigini dusunuyorum. Bu sekil yazdirirsam bir sikinti yasar miyim ve MBR disk nasil GPT yapilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet arkadaslar sistem UEFI hardisk MBR hal böyle olunca Rufus ile format USB'si nasil yazilmali?
Sistem UEFI disk GPT olsa sikinti yok.
Ama sistem UEFI disk MBR.
UEFI sadece GPT dosya sistemini desteklemekte.
Dosya sistemi MBR ve NTFS seklinde yazdirmam gerektigini dusunuyorum. Bu sekil yazdirirsam bir sikinti yasar miyim ve MBR disk nasil GPT yapilir?
Bir sıkıntı yaşamazsın. MBR sistemden de GPT yani UEFI disk yazdırabilirsin. Ayrıca Windows olan diski GPT'ye çeviremezsin, temiz kurulum yapman gerekiyor.

Siz UEFI yapın. Yani GPT ile yazdırın. Format atarken disk seçme ekranında Shift + F10 tuşlarına basın.
Sırayla şunları yazıp Enter'a basın:
  • diskpart
  • list disk
  • select disk disk numaranız
  • clean
  • convert gpt
  • create partition primary
  • exit
  • exit
Sonra normal işlemleri izleyin.
Not: Bu işlemler diskin içindekileri siler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS UEFI ise sorun olmaz diye düşünüyorum. Ben Legacy olduğu için hata almıştım. Ayrıca AOMEI Partition Manager ile veri kaybı olmadan MBR ve GPT arası geçiş yapabiliyorsunuz, ama Free sürümünde olmuyor sanırım. Programı satın almak gerek.

Bir sıkıntı yaşamazsın. MBR sistemden de GPT yani UEFI disk yazdırabilirsin. Ayrıca Windows olan diski GPT'ye çeviremezsin, temiz kurulum yapman gerekiyor.

Peki.

Baskan simdi biliyorsun disk MBR ben format USB'sini UEFI ve GPT seklinde yazdirsam sifirdan tertemiz kurulum yapsam MBR olan diskim GPT olur mu yoksa GPT yapmak için farkli asamalarmi gerekiyor.

Arkadaşların dediği gibi bilgisayardaki diski de GPT bölümlemeye çevirmen gerekiyor. Yoksa kurulum yapamıyorsun. @Lord Raiden hocam yazmış zaten nasıl yapılması gerektiğini.
Peki.

Baskan simdi biliyorsun disk MBR ben format USB'sini UEFI ve GPT seklinde yazdirsam sifirdan tertemiz kurulum yapsam MBR olan diskim GPT olur mu yoksa GPT yapmak için farkli asamalarmi gerekiyor.
Format ekranında diski GPT'ye çevirdikten sonra başka bir işlem yapman gerekmiyor.
Sen istersen GPT bir şekilde yazdır diski, format ekranı geldiğinde tekrardan yaz. Sana aşama aşama anlatalım.

Arkadaşların dediği gibi bilgisayardaki diski de GPT bölümlemeye çevirmen gerekiyor. Yoksa kurulum yapamıyorsun. @Lord Raiden hocam yazmış zaten nasıl yapılması gerektiğini.

UEFI sisteme normal MBR seklinde Rufus ile yazdirsam format atarken hata alir miyim yoksa kurulum basari ile gerceklesir mi?

Geri
Yukarı