Sistem yük altına girince mikrofon performansının kötü etkilenmesi

anifraxe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, YouTube'a oyun videoları atıyorum. Gürültü engelleme programlarından kaynaklandığını düşünüyorum. RTX Voice programının GPU yük altındaysa sesi robotikleştirdiğini biliyorum. Bu yüzden RTX Voice değil krisp kullanıyordum. Krisp kullanırken ise videonun ilk 5-10 dakikasında problem yok ama 5-10 dakika sonra sisteme iyice yük binmeye, sıcaklıklar artmaya başladığında sesimde anlık 0.5 saniyelik cızırtı/patlama gibi sesler gelmeye başlıyor. Uzun konuştuğumda bu yaklaşık 0.5 saniyelik anlık patlamaların/cızırtıların sayısı artınca rahatsız edici bir ses çıkmış oluyor ortaya. Devamlı olan bir şey değil mesela 20 tane cümle kurduysam bir 10-15 cümlede bu cızırtılar/patlamalar duyuluyor. Krisp uygulamasını da değiştirdim ve SteelSeries GG programında "sonar" özelliği ile gürültü engelleme işlevini kullanıyorum şu an da. Bir de internette araştırırken görev yöneticisinde ayrıntılar kısmında "audiodg.exe"ye öncelik olarak "yüksek" atıyorum ve "benzeşmeyi ayarla" tıklayıp tüm CPU tiklerini kaldırıp sadece CPU 2 tikini işaretledim. SteelSeries programına geçişim ve audiodg işlemlerimden sonra bu cızırtı ve patlamaların sayısı bir hâyli azaldı ama %100 olarak bitmedi. Eskiden 10 defa yapıyorsa şimdi 1-2 defa yapıyor. Çok da rahatsız etmiyor aslında ama bunu tamamen çözmenin bir yolu vardır diye bu konuyu açıp sizlere sormak istedim.

Kulaklığım: Cooler Master CH321.

Eskiden ReviOS kullanıyordum ve ReviOS kullanırken hiç böyle sorunlar yaşamıyordum. Normal Windows 11'e geçiş yaptıktan sonra eh ReviOS'a göre sistem kullanımları artınca böyle bir sorunla karşılaştığımı düşünüyorum. Sistem ağır yüke girdiği sahnelerde GPU kullanımım %100'e ve CPU kullanımım %50'nin üstüne çıktığı sıralarda Windows, önceliği oyuna atıyor diye seste böyle patlamalar olduğunu düşünüyorum. "audiodg.exe"ye öncelik atayınca yaşanılan sorunun bir hâyli azalmasını da bu mantığa bağlıyorum.

Benim size sormak istediğim şey "audiodg.exe"den başka bir şey var mıdır ses ile alakalı görev yöneticisinde? Ya da "benzeşmeyi ayarla" yapıp neden sadece "CPU 2" tikini seçiyorum? Bunun da mantığını çok anlamadım. İnternette araştırırken bulduğumda bunun mantığını anlatmıyorlardı. "audiodg.exe"ye öncelik atadığımda "yüksek" yerine "gerçek zamanda" seçmeli miyim? Sizin de bu konuda fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi almak istedim. Umarım aklımdakileri tam olarak anlatabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim mikrofonum yok, sesimi laptop kendisi alıyor ve sesim karşı tarafa çok az gidiyor. Herhangi bir kayıt aldığımda da çok az oluyordu, manuel olarak video düzenlerken sesimi arttırmam gerekiyordu. Oyunlarda da bağırarak konuşuyordum takim arkadaşlarıma sesim gitsin diye. NVIDIA brodcast ile bu sorunum çözüldü. Sadece gürültü engelleme var uygulamada ama yine de sesimin az çıkması sorunu çözüldü.

Benim mikrofonum yok, sesimi laptop kendisi alıyor ve sesim karşı tarafa çok az gidiyor. Herhangi bir kayıt aldığımda da çok az oluyordu, manuel olarak video düzenlerken sesimi arttırmam gerekiyordu. Oyunlarda da bağırarak konuşuyordum takim arkadaşlarıma sesim gitsin diye. NVIDIA brodcast ile bu sorunum çözüldü. Sadece gürültü engelleme var uygulamada ama yine de sesimin az çıkması sorunu çözüldü.
RTX Voice kullanıyorsunuz yani. RTX Voice ile gerçekten çok kaliteli sonuçlar alınabiliyor lâkin RTX ekran kartı olmadığı takdirde ve GPU ağırlıklı oyunlar oynanırsa ses çok bozuluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı