Sistemde anlık donma ve takılmalar oluyor

weskompes

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarım açılınca masaüstünde takılıyor, fare falan donup kalıyor. Bazen 30 saniyede, bazen 10 saniyede kendine geliyor. Hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor ama sadece açılınca değil, oyunlarda da yapabiliyor. Tarayıcıda gezerken de yapabiliyor. Neden olabilir?

Yardımcı olmaya çalışayım. Öğrenmek istediğim iki şey var birincisi sistem nedir baştan sona yazar mısın? İkincisi hangi programlar yüklü?

RX 570 4 GB Radeon.
8 GB RAM.
AMD FX-8370 eight-Core Processor 4.00 GHz.
Team'ın 256 SSD'si ve 512 GB HDD var HDD'nin markasını bilmiyorum sağlık durumları %99 ve %97 olarak gözüküyor.
Win 10 64 Bit.
Bugün formatladım format işe yaramadı hiçbir şey yüklü değil şu an. Sistem SSD'ye kurulu.

RX 570 4 GB Radeon.
8 GB RAM.
Team'ın 256 SSD'si ve 512 GB HDD var HDD'nin markasını bilmiyorum sağlık durumları %99 ve %97 olarak gözüküyor.
Win 10 64 Bit.
Bugün formatladım format işe yaramadı hiçbir şey yüklü değil şu an. Sistem SSD'ye kurulu.
SSD sağlık durumu ve okuma yazma hızları neler? RAM ne marka?

CPU zden yükledim ekte resimler.
Buradada SSD ve HDD'nin sağlık durumu var.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    38,3 KB · Görüntüleme: 45
  • ssd.png
    ssd.png
    68,4 KB · Görüntüleme: 41
RX 570 4 GB Radeon.
8 GB RAM.
Win 10 64 Bit.
Öncelikle şöyle izah edeyim. Bu tarz sistem takılmalarının donanımsal değil yazılımsal bir problem olduğunu düşünüyorum. Bazen de donanımsal olabiliyor ama bu çok düşük bir ihtimal bana göre.
Gelelim yazılımsal kısmına. Forumda bu tarz yazılımların zararlı olduğu denilse de benim yaptığım tarzda yaparsan hiç bir problem yaşamazsın en azından ben çözdüm. Ve sistemde bu programları tutmayacağız zaten.

1. Adım Bios girilip fabrikasyon ayarlara çekilir yani (Default)
2. Adım İobit Driver Booster kurulur ve Tüm sürücüleri program otomatik yükler. (İnternette küçük bir aramayla eşantiyon pro key var onu bulmanı ve hızlıca indirip yüklemeni tavsiye ederim.)
3. Adım İOBİT GAME BOOSTER yüklenir ve sistem optimize bölümleri var orada sistem ayarları optimize edilir ve sistem bir kere hızlandırılma yani boost yapılır. Ardından programı sil.
4. Adım ASC ULTİMATE 14 kur ve tüm sistemin bakımını yap. Bir kere virüs taraması yap. Tam tarama. Ardından gelişmiş seçeneklerde internet hızlandırma. İşletim sistemi düzelt diye bir şey vardı. Ona tıklayıp programı indirip tüm seçeneklere sırasıyla bas. Birde disk temizleme vardı onu indir yine gelişmiş kısmında diski temizle ve bu programıda kalıcı olarak sil. Neden sil diyorum çünkü silmezsen sistemde donma yapıyor ve sistem yanıt vermiyor. Uyarı yalnızca sil dediklerimi sil silme dediğim kalabilir ve zararı olmaz.
5. Adım SMART DEFRAG 6 yükle ve tüm diskleri (SSD Dahil) Birleştir. İnternette yine pro key var eşantiyon olarak. Ardından bu programı da sil. Sistemi donduruyor. Ama dediğim şekilde yaparsan faydalı.

6. Adım CCLEANER yükle ve tüm işaretleri tikle (Dikkat tarayıcıda şifren kayıtlı ise password kısmına tik atma) Ardından kayıt defteri hatalarını düzelt ve bu programı da kalıcı olarak sil.

7. Adım İOBİT MALWARE yükle ve tüm sistemi tarat. Tam tarama yap. Pro key bedava olarak yine internette var bul ve kayıtla. Ardından programı kalıcı olarak sil.

8. Adım Güç seçeneğini nihai performans olarak ayarla. İnternetten aratırsan nasıl yapıldığını bulabilirsin.

9. Adım RAZER CORTEX yükle ve optimize kısmından sistemi optimize et ama oyunda iken kullanmana ve hızlandırmana gerek yok sadece yüklü kalsın. Ve auto boost kapat.

10. Adım IObit Uninstaller yükle ve sil dediklerimi geri bununla silebilirsin. Program kalıcı kalabilir zararı yok.

11. Adım IObit Software Updater yükle ve programların güncellemesi varsa yükle. Zaten otomatik uyarır. Otomatik yüklüyordu sanırım. Bu programda kalsın silmene gerek yok.

12. Adım Windows updateleri yükle.

13. Adım (Son) Başlat > Çalıştır > Temp yaz ve enter tuşuna bas. Tüm çıkan her şeyi sil. Başlat > Çalıştır > %Temp% yaz ve enter tuşuna bas. Çıkan her şeyi sil. Başlat > Çalıştır > prefetch yaz ve çıkan her şeyi sil.

Sonuç dediklerimi yaparsan %95 takılma kasma sorunun düzelecek sistemin yağ gibi olacak. Ben bu dediklerimi yapmadan çoğu oyunda takılıyordu ve sistem akıcı değildi. Şimdi tüm oyunlar düzeldi. Tarayıcı bile daha hızlı. Dediklerimi 1 kere yapman yeterlidir. Tekrarlamana gerek yok.

Ricam olmazsa bile geri dönüş yapabilir misin düzelip düzelmediği. Kolay gelsin. Umarım dediklerim sorununu çözmüştür.

Geri
Yukarı