Sistemde aşırı kasma ve ses cızırdaması

Heroizen

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 5-6 ay önce aşırı yüksek sistem gereksinimleri istemeyen bir oyun oynarken bir anda bilgisayar aşırı kasmaya başladı. Discord'daki arkadaşlarımın ve oyunun sesi de cızırtılı ve takılarak geliyordu. Fare imlecini bile zor hareket ettiriyordum, takılarak gidiyordu. Virüs vs. bulaşmış olabilir diye düşünüp format attım ve 2 farklı programla virüs taraması yaptırdım. Fakat format attıktan sonra da bu takılma ve ses cızırdaması olayları oyun oynarken ara sıra olmaya devam etti. Bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyordum hep. Son günlerde YouTube'dan video izlerken veya Chrome'da çok sayıda sekme açtığımda da bu durum olmaya başladı. CPU ve bellek kullanımını test ettim %100e ulaşmamıştı hiçbiri. Aşağıya bu olayı yaşadığımdaki kullanım yüzdelerini gösteren ekran görüntüsünü de ekliyorum. Intel i5 4460 işlemcili bir bilgisayar kullanıyorum ve 6-7 yıldır sorunsuz çalışıyordu.

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Takılmalar esnasında, HWMonitor veya benzeri bir program ile sistem sıcaklıklarına ve voltajlara baktınız mı? Bu takılmalar olurken arkada ekstra bir işlem, torrent indirme vs. yapıyor musunuz?

İşlemcide fiziksel bir zarar ya da bozulma mevcut değilse, sürücü bozulmaları, voltaj ve sıcaklık dengesizlikleri, Windows içindeki bir servisin CPU'yu aşırı kullanması gibi etkenler, bu tip takılmalara sebep olabiliyor.

Siz format atıp, sürücüleri de yenilemişsiniz zaten. Diğer verilere bakmak lazım.

Takılmalar esnasında, HWMonitor veya benzeri bir program ile sistem sıcaklıklarına ve voltajlara baktınız mı? Bu takılmalar olurken arkada ekstra bir işlem, torrent indirme vs. yapıyor musunuz?

İşlemcide fiziksel bir zarar ya da bozulma mevcut değilse, sürücü bozulmaları, voltaj ve sıcaklık dengesizlikleri, Windows içindeki bir servisin CPU'yu aşırı kullanması gibi etkenler, bu tip takılmalara sebep olabiliyor.

Siz format atıp, sürücüleri de yenilemişsiniz zaten. Diğer verilere bakmak lazım.
Hocam sadece sıcaklık değerlerine baktım normaldi diye hatırlıyorum. Takılmalar sırasına oyun oynadığım da oldu ve FPS değerlerim tek haneli sayılara düştü ama bunun yanında sadece video izlerken takıldığı da oldu. RAM ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi diye düşünüyordum fakat onun testini de memtest86 ile yaptım bir sıkıntı gözükmedi. Acaba RAM artık yetersiz kalıyor olabilir mi? 2x4GB DDR3 ram kullanıyorum.

Hocam sadece sıcaklık değerlerine baktım normaldi diye hatırlıyorum. Takılmalar sırasına oyun oynadığım da oldu ve FPS değerlerim tek haneli sayılara düştü ama bunun yanında sadece video izlerken takıldığı da oldu. RAM ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi diye düşünüyordum fakat onun testini de memtest86 ile yaptım bir sıkıntı gözükmedi. Acaba RAM artık yetersiz kalıyor olabilir mi? 2x4GB DDR3 ram kullanıyorum.

RAM'iniz gayet yeterli. Harici ekran kartı kullaniyorsaniz. Onboard çıkış ile denediniz mi? Onda da yapıyor mu?

Bir de virüs taramasını şu program ile hazırladığınız bootable USB ya da DVD vs. ile yaparsanız, muhtemel boot virüslerini de elemiş olursunuz.

Son düzenleme:
RAM'iniz gayet yeterli. Harici ekran kartı kullaniyorsaniz. Onboard çıkış ile denediniz mi? Onda da yapıyor mu?

Bir de virüs taramasını şu program ile hazırladığınız bootable USB ya da DVD vs. ile yaparsanız, muhtemel boot virüslerini de elemiş olursunuz.

Dediğiniz taramayı da yaptım herhangi bir şey bulamadı. Onboard çıkış ile denemedim hiç.

Geri
Yukarı