Sistemde Çok Uygulama Olmamasına Rağmen Diskin Büyük Bir Kısmı Kullanılıyor

Omer Sozen

Hectopat
Merhabalar, konuya hızlı girmek istiyorum. 512GB hafızaya sabit SSD diskim var ve bilgisayarda pek uygulama bulunmamasına rağmen "369 GB boş, 476 GB toplam" diyor. 1. sorum neden toplam 512 yerine 476 hafızam olduğunu söylüyor? 2. sorum ise pek uygulama bulunmamasına rağmen neden 107 GB kullanılıyor? Yazılım ile uğraşıyorum ve yazılım dosyalarım yaklaşık 15 GB boyuta sahip. Daha önceden de oyun indirip silmiştim (birkaç kere). Mesela Valorant'ı 2-3 kez yükleyip sildim ama sildikten sonra "CCleaner" gibi uygulamalardan arta kalan dosyaları temizledim. Aynı zamanda "Çalıştır" dan da "Temp","%temp%" gibi komutları kullanarak gereksiz dosyaları temizliyorum arada sırada. Ama durum bu. Nedeni nedir? İki sorumu da cevaplarsanız beni memnun edersiniz. Şimdiden Teşekkürler...

512 GB'nin 476 gözükmesi GB ve GiB değeri ile alakalı. Üreticiler 1 GB = 1000MB derken Windows 1 GB = 1024 MB diyor.

Depolama ayarlarından detaylı bir şekilde alanın neye gittiğine bakabilirsiniz.
1614197547531.png

Merhabalar, konuya hızlı girmek istiyorum. 512 GB hafızaya sabit SSD diskim var ve bilgisayarda pek uygulama bulunmamasına rağmen "369 GB boş, 476 GB toplam" diyor. 1. sorum neden toplam 512 yerine 476 hafızam olduğunu söylüyor? 2. sorum ise pek uygulama bulunmamasına rağmen neden 107 GB kullanılıyor? Yazılım ile uğraşıyorum ve yazılım dosyalarım yaklaşık 15 GB boyuta sahip. Daha önceden de oyun indirip silmiştim (birkaç kere). Mesela Valorant'ı 2-3 kez yükleyip sildim ama sildikten sonra "CCleaner" gibi uygulamalardan arta kalan dosyaları temizledim. Aynı zamanda "çalıştır"dan da "temp","%temp%" gibi komutları kullanarak gereksiz dosyaları temizliyorum arada sırada. Ama durum bu. Nedeni nedir? İki sorumu da cevaplarsanız beni memnun edersiniz. Şimdiden teşekkürler...

Soru 1: Windows ile disk üreticileri boyutu farklı hesaplar biri 1GB'yi 1000 MB olarak kabul ederken diğeri 1024MB olarak alır ve bu fark oluşur.

Soru 2: Windows dosyaları sürücüler ve ufak programlar 100GB alan kaplıyor bu normal.

Keşke önce bir konuyu okusanız...

Üreticiler 240 GB olarak, işletim sistemleri ise GiB olarak baz alır.

Bu bağlamda GB'ı, GiB'a dönüştürmek için 1.000.000.000/1.073.741.824 = 0.93132257461 ile çarpmalısınız.

Buna göre de sonuç doğru çıkıyor. Bir sıkıntı yok yani. 😉
Bu mesaj için konu açmalı mıyım diye düşünüyorum.

Wise Care 365 ile gereksiz dosyaları temizleyebilirsin.

Geri
Yukarı