Sistemde mikrofon çalışmıyor

Renas Ceylan

Hectopat
Daha fazla  
Oyun oynarken bir anda mikrofonun çalışmadığını fark ettim ve YouTube'dan çözüm videolarına baktım. Driver güncelleştirmesi gerektiğini öğrendim. Güncelledim ve oldu. Sonraki gün driver güncelleşmesi yapmama rağmen mikrofonum tekrar çalışmadı ve ayarlardan sorunları gidere tıkladım. Tekrar sorunsuz çalışmaya başladı lakin öbür gün yine mikrofonum çalışmamaya başladı. Driverı silip yükledim ayarlardan sorunları gidere tıkladım, çözülmedi. En sonunda dayanamayıp format attım ve önceden yaptıklarımı tekrar yaptım lakin mikrofon halen çalışmadı. Bir sürü forum okudum ve videolar izledim. Verilen tüm önerileri yaptım, lakin sonuç olmadı. Bana yardımcı olursanız gerçekten çok müteşekkir olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynarken bir anda mikrofonun çalışmadığını fark ettim ve YouTube'dan çözüm videolarına baktım. Driver güncelleştirmesi gerektiğini öğrendim. Güncelledim ve oldu. Sonraki gün driver güncelleşmesi yapmama rağmen mikrofonum tekrar çalışmadı ve ayarlardan sorunları gidere tıkladım. Tekrar sorunsuz çalışmaya başladı lakin öbür gün yine mikrofonum çalışmamaya başladı. Driverı silip yükledim ayarlardan sorunları gidere tıkladım, çözülmedi. En sonunda dayanamayıp format attım ve önceden yaptıklarımı tekrar yaptım lakin mikrofon halen çalışmadı. Bir sürü forum okudum ve videolar izledim. Verilen tüm önerileri yaptım, lakin sonuç olmadı. Bana yardımcı olursanız gerçekten çok müteşekkir olurum.
Mikrofonu farklı bir cihazda dener misin?

Dediğinizi yaptım ama halen çalışmıyor. Denetim Masası'ndan Realtek'i açıp ön paneli etkinleştirecektim ama diğer sürümlerini yüklediğimde varken bu sürümü yüklediğimde çıkmadı Realtek.

DDU ses sürücüsü de silebiliyor. Öncelikle anakartınızın destek sitesinden ses sürücünüzü indirin, sonra DDU'yu indirin. İnterneti kesin ve pc'yi güvenli modda başlatın. DDU ile güvenli modda ses sürücünüzü sildikten sonra reset atın. PC açıldığında internete bağlanmayın ve realtek sürücüsünü kurun. PC'yi yeniden başlatın. Bu sefer internete bağlanın. Eğer Realtek Kontrol Panel gelmiyorsa ya da yüklenmiyorsa microsoft store'dan bu kontrol paneli yükleyeceksin: Get Realtek Audio Control - Microsoft Store en-GB

Bunları yaptıktan sonra yine olmazsa mikrofonu taktıktan sonra ses ikonuna sağ tıkla sesler ya da ses paneli gibi bir menü olması lazım oraya gir, orada kayıt cihazı sekmesinde mikrofonuna sağ tıklayarak birincil iletişim aygıtı yap. Bir de hazır oradayken mikrofonun ayarlarını da kontrol et, belki sessizde kalıyordur vs. vs. (Windowsu İngilizce kullandığım için isimlerin Türkçe Windowstaki tam karşılığı böyle olmayabilir ama yakın olması lazım anlarsın)

Windows ayarlarından gizlilik ayarlarına gel ve uygulamaların mikrofon erişimi olduğundan emin ol.

Bir de benim başıma gelen: Mikrofonun üzerindeki tuş kapalı konumdaymış çıldırmıştım resmen niye çalışmıyor diye ona da dikkat etmek lazım 😀

Geri
Yukarı