Çözüldü Sistemde oyunlar kendiliğinden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Direkman18

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX 16 GB 3200 Mhz DDR4 CL16
Ekran kartı
Gigabyte RTX 3070 EAGLE 8G GV-N3070EAGLE-8GD 256 B
Anakart
Gigabyte B660M DS3H Intel LGA1700 DDR4
İşlemci
Intel i5-12400F Altı Çekirdek 2.50 GHz
17 Kasım'da yeni bir sistem topladım. O akşam Windows 10 kurdum, Windows 10 güncellemelerini yaptım ve Gigabyte'ın App uygulaması yüklenmişti oradan bazı sürücüleri güncelleyip PC'yi kapattım. Ertesi gün açttığımda PC sürekli mavi ekrana düşmeye başladı açıldığında ise internete bağlanmıyordu (Gigabyte App'te yaptığım bazı güncellemeler LAN ile ilgiliydi.). Tekrar format attım ve Windows 10 yükledim ama bu sefer Gigabyte App yüklemesini yapmadım. Hiçbir sorun yoktu PC düzgün bir şekilde çalışıyordu. Ardından oyunları yüklemeye başladım CS:GO, Mafia Definitive Edition(korsan)(bunu belirme sebebim korsan veya orijinal olmasının yaşadığım problemde fark etmediğini belirtmek için), Cyberpunk 2077 ve Bannerlord yükledim. İlk CS:GO'ya girdim maç başladıktan 3 4 dk sonra oyun hata vermeden kapandı. Tekrar girdim aynı şekilde 2 3 dk sonra yine kapandı ama bu sefer oyun dondu ve res lemek zorunda kaldım. Sonrasında tekrar girdiğimde maç boyunca hiçbir sorun yaşamadım. Ardından Cyberpunk'a girdim ve onda da aynı şeyler yaşandı. 3 4 dk oynadıktan sonra oyun birden kapanıyordu. Bu 4 5 kere tekrarlandıktan sonra oyuna girdiğimde hiç kapanmadan 1 2 saat oynadım ve kendim kapattım oyunu. Aynı şeyler Mafia Definitive Edition için de oldu.

Ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar indirdim düzelmedi. Drive'ları güncelleyebildiğim kadar hepsini güncelledim. Hatta Drive güncelleme programı indirdim ve oradanda bazı Drive'ları güncelledim yine düzelmedi. Gigabyte'ın sitesinde bazı Drive'lar vardı onlarında bazılarını yükledim ve yine de düzelmedi. Tekrar format atmayı düşündüm ama yine aynı işlemleri yapacağım o yüzden bir şey fark etmiyeceğini düşündüğüm için şu anlık yapmıyorum. Windows 11'e yükseltsem o sırada bir şeyler yüklenir ve düzelmesini sağlar mı acaba diye düşündüm ama onu da daha yapmadım. BIOS sürümü F5 olarak görünüyor, sitesinde F20 sürümü var ama bu sorunu düzeltirmi bilmediğim için daha yapmadım. Oyunlar ısınmadan dolayı kapanmıyor bunu da belirtmek isterim. Oyun sırasında işlemci 40 45 derece ekran kartı 60 65 derece arasında değişiyor. Cinebench R23 testini yaptım. Multi Core testini ilk başlattığımda 2 3 dk sonra bir hata verdi(resim olarak ekledim). Tekrar başlattığımda bu sefer hata vermeden tamamlandı. Windows 10'un kendi RAM testini yaptım hiçbir sorun çıkmadı. OCCT uygulamasında 15 dk PSU testi yaptım orada da bir hata olmadı(işlemci 62 derece ekran kartı 69 derece %100 kullanımda).

Donanımsal bir hata olduğunu düşünmüyorum. Çünkü normal kullanımda sorunsuz çalışmakta PC. Sadece oyun sırasında hatta oyunu oynadım zaman kapanma sorunu yaşanıyor gibi (mesela Cyberpunk'ı 10 15 dk galiba ESC de bırakmıştım ama oyun kapanmamıştı).

Drive güncelleme işlerinden pek fazla anlamıyorum, tavsiye verirken nereden ve nasıl yapacağımı da anlatın.

Alabildiğim hata loglarını paylaşmaya çalışacağım.

Process Monitor: Logfile

Cyberpunk:
Error reason: Unhandled exception
Expression: EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION (0xc0000005)
Message: The thread attempted to read inaccessible data at 0x0.
File: <Unknown>(0)

Error reason: Unhandled exception
Expression: EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION (0xc0000005)
Message: The thread attempted to write to an inaccessible address at 0x166A5680004.
File: <Unknown>(0)

Error reason: Assert
Expression: <Unknown>
Message: GPU Crash for unknown reasons! Callstack here is probably irrelevant. Check if Breadcrumbs or Aftermath logged anything useful.
File: E:\R6.Release\dev\src\common\gpuApi\src\dx12\gpuApiDX12Error.cpp(42)

Her seferinde farklı bir sebepten dolayı hata veriyor gibi.

Cinebench R23:
Cinebench: Application Error
More information can be found in
C:\Users\oktay\AppData\Roaming\Maxon Rar$EXa11124.26153_099333 C5\bugreports BugReport.txt'.
After clicking 'OK' unsaved scene files will be saved as _bugreports/_recovery_xxx.c4d

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Corsair CV750 CP-9020237-EU 750 W Power Supply

Ekran kartını güncellemeyi biliyorum. Peki chipset güncellemesini nasıl yapacağım bana tarif edebilir misiniz?
Basit ben size link atayım.

Bu linkten indirebilirsiniz. Sizin anakartınızın modelinin chipset driverları bunlar ancak sürümler eski olabilir. Intel'in sitesinden indirmeniz daha doğru olur kurulum yaparken şu rehber videodan yardım alabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Driver güncelleme programı kullandım demişsiniz. Bu uygulamaların yarardan çok zararı oluyor genellikle. Size önerim önce bir BIOS Update yapıp sonrasında temiz bir Windows kurduktan sonra Windows 11 olabilir, driverları manuel olarak güncellemek. Windows 11'de Windows Update bilgisayarınızın gerekli driverlarının neredeyse hepsini kuruyor, sizin kurmanız gerekenler chipset ve ekran kartı driverları olur güncel drivera geçmek için. Hatanın kaynağı GPU gibi duruyor hata mesajında öyle belirtimiş. 0xc0000005 hatası genellikle işletim sistemi hatasıdır. Yani BIOS güncellemesi, temiz bir windows kurulumu ve manuel olarak driver güncellemeleri ile bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

BIOS güncellemesi yap.
PSU nedir?

Driver güncelleme programı kullandım demişsiniz. Bu uygulamaların yarardan çok zararı oluyor genellikle. Size önerim önce bir BIOS Update yapıp sonrasında temiz bir Windows kurduktan sonra Windows 11 olabilir, driverları manuel olarak güncellemek. Windows 11'de Windows Update bilgisayarınızın gerekli driverlarının neredeyse hepsini kuruyor, sizin kurmanız gerekenler chipset ve ekran kartı driverları olur güncel drivera geçmek için. Hatanın kaynağı GPU gibi duruyor hata mesajında öyle belirtimiş. 0xc0000005 hatası genellikle işletim sistemi hatasıdır. Yani BIOS güncellemesi, temiz bir Windows kurulumu ve manuel olarak driver güncellemeleri ile bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

Ekran kartını güncellemeyi biliyorum. Peki chipset güncellemesini nasıl yapacağım bana tarif edebilir misiniz?

Son düzenleme:

Bu linkten indirebilirsiniz. Sizin anakartınızın modelinin chipset driverları bunlar ancak sürümler eski olabilir. Intel'in sitesinden indirmeniz daha doğru olur kurulum yaparken şu rehber videodan yardım alabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çözüm

BIOS ve chipset güncellemesini yaptıktan sonra düzeldi. Teşekkür ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı