RTX 3070 Ti - i9 13900K sistemde oyunlar kendiliğinden kapanıyor

tanbuga

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 18CL 3600MHZ 16x2 GB
Ekran kartı
MSI 3070 Ti GAMING X TRIO
Anakart
ASUS Z690-P DDR4
İşlemci
i9 13900K
Merhaba, sistemimi geçen yıl topladım ve sonrasında mart ayında işlemci ve anakartı değiştirdim. Mart ayından itibaren sorunsuz bir şekilde kullanılıyordum fakat son bir aydır bilgisayarım anlamsız hatalar veriyor ve bunu çözemedim. İlk başta Discord, Steam ve Google Chrome gibi uygulamalar birden kendini kapatıp, tekrar açmaya başladı. Tamamen gidiyor ve kendi kendine tekrar açılıyor. Sonrasında oyunları da açamamaya başladım; Cyberpunk 2077, RDR 2 ve BF 2042 gibi oyunların hepsi orijinal olarak satın almıştım ve Cyberpunk ve RDR 2'yi açmaya çalıştığımda giriş ekranında herhangi bir hata vermeden kapanmaya başladı.

BF 2042 isi DirectX hatası veriyordu, bu sorunu XMP'yi kapatarak çözdüm ilk başta fakat 2-3 gün sonrasında tekrar aynı sorunu yaşamaya başladım. Şu an sistemim aynı şekilde uygulamalar kapatıp açılıyor, hiçbir büyük oyunu açamıyorum. Sadece Valorant sorunsuz bir şekilde çalışıyor başka hiçbir oyunu oynamamıyorum.

Dediğim adımları tek tek deneyin ve bilgilendirme yapın sonrasına bakarız yine.

Olurdu aslında ama nerede nasıl hangi uyguluma çakıştırıyor bilemeyiz bunu Direct hatasınıda görünce dedim RAM'lerden tipik aynı sorunları yaşamıştım ASUS anakartta aslında sorun anakarttada değil 13. nesil anakart ikisi devreye girince oluyor bu tarz sorunlar bu sebeble girip bakarsan 12. nesil RAM uyumlulugu ve 13. nesil olarak 2'ye hatta K ve F olarak da 2'ye ayırmışlar.
Bunu nasıl çözersin iade edebileceğin bir site mesela Amazon'dan anakart sitesinde RAM uyumluluk bölümünden koduna kadar olan bir RAM'i alıp deneyerek.
Bilgisayarımı aldığımdan itibaren sabit oyunları oynuyorum diye bilirim. Şu an hiç bir A+ oyunları açamıyorum fakat mart ayında bu oyunların hepsini oynayabiliyordum. 1 Ay önce hiç bir sorunum yoktu dediğim gibi her oyun sorunsuz bir şekilde açılıyordu.

Bilgisayarımı aldığımdan itibaren sabit oyunları oynuyorum diyebilirim. Şu an hiçbir A+ oyunları açamıyorum fakat mart ayında bu oyunların hepsini oynayabiliyordum. 1 Ay önce hiçbir sorunum yoktu dediğim gibi her oyun sorunsuz bir şekilde açılıyordu.

Hocam sizden ricam Memtest86 ve OCCT güç testi yapar mısınız?

Hocam sizden ricam Memtest86 ve OCCT güç testi yapar mısınız?

Adım adım ilerleyelim öncelikle bilgisayarınız zorlu oyun veya uygulamalarda yeniden başlatıp masaüstünde herhangi bir yeniden başlatma işlemi olmuyorsa ilk başta güç kaynağından şüphelenilir. Güç kaynağından çıkan tüm kabloların düzgün ve tam oturdugunuzdan emin olun ve OCCT ile güç kaynağı testi yapın, bu sırada bilgisayar sıcaklıklarını gözlemleyin.

Eğer herhangi bir yeniden başlatma veya hata almazsanız diğer adımlara geçeriz.

Memtest86 ile XMP açık olacak şekilde RAM testi yapın. BIOS'unu güncel tutun, bu sayede olası RAM uyumluluk sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırın ve ardından en güncel ekran kartı sürücüsünü NVIDIA sitesinden indirin.

Yazdıklarına göre PSU yani güç kaynağı sorunu olma ihtimali %90 olduğunu da belirteyim.

Rehberdeki ayarlar ile OCCT testini açtığım anda işlemcim ilk saniyede 100 derece olduğu için test başlamadan kapanıyor.

Rehberdeki ayarlar ile OCCT testini açtığım anda işlemcim ilk saniyede 100 derece olduğu için test başlamadan kapanıyor.
Islemcin ısındığı için kapanıyor sorun gayet açık, islemci sicakligin aşırı yüksek bu sistemde 360mm çok sağlam bir sıvı soğutucu kullanman gerekiyor. Soğutucu olarak ne kullanıyorsun?

240mm sıvı soğutma mevcut

Yetmez hocam sıvı soğutman düzgün çalışmıyor da olabilir ama bir anda kapanması da mantıklı değil. Sıvı sogutmani düzgün çalıştığından ve tam oturduğunda işlemci üzerine emin ol.

Yetmez hocam sıvı soğutman düzgün çalışmıyor da olabilir ama bir anda kapanması da mantıklı değil. Sıvı sogutmani düzgün çalıştığından ve tam oturduğunda işlemci üzerine emin ol.

Bu programların kendini kapatıp açmasının nedeni bu olabilir mi? Bu konuyu biraz daha açmam gerekirse mesela Steam'de indirme yaparken oluyor, Discord'da yayın açınca oluyor genellikle.

Bu programların kendini kapatıp açmasının nedeni bu olabilir mi? Bu konuyu biraz daha açmam gerekirse mesela Steam'de indirme yaparken oluyor, Discord'da yayın açınca oluyor genellikle.

Olabilir kesin budur demek doğru değil ama olabilir aldığın işlemci zaten aşırı derecede fazla ısınmasıyla meşhur ve neredeyse trafo bağlanacak bir işlemci.

Hocam o işlemciyi stok fan ile kullananları bilirim sorun sıvı soğutmanın bağlanmasında veya macunda olabilir. Çıkarın macunu yenileyin ve doğruca tekrar takın.

Geri
Yukarı