Sistemde RAT olup olmadığını anlamak

parad0x

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, iyi günler diliyorum ve ivedi bir şekilde yardıma ihtiyacım var. Bugün sabah 9.00 sularında bilgisayarımda medyadakine benzer şekilde bir problem meydana geldi. Ekranım yaklaşık 0.5 sn aralıklar ile gidip gelmeye başladı. İnternetten araştırdığımda RAT (remote Access trojan) virüsünün ihtimaller arasında olduğunu gördüm. Bilgisayarımda daha önce de buna benzer bir sorun ile karşılaşmıştım ama ekran bu kadar sık aralıklarla gidip gelmiyordu. HDMI kabloyu değiştirmiştim ve sorun düzelmişti. Tabii bu durum yine de kablodan kaynaklanıyor olabilir ancak içime kurt düştü.

Oyun fiyatları yüzünden bilgisayarıma her ne kadar zararlı olduğunu bilsem de crackli dosya ve oyunlar indiriyorum ancak en son crack dosyasını 2 ay önce yüklemiştim. Windows Defender bilgisayarımda açık durumda ancak crackların yüklü olduğu dosyalar dışlamalar bölümünde bu yüzden Defender görmüyor. RAT ile ilgili araştırmalar yaptım. Çoğu insan Kaspersky yükleyip interneti keserek güvenli modda tarama yaptırın eğer Kaspersky bir şey bulamazsa sorun yok demektir yazmış.

Ben de başka bir bilgisayardan flash diske Kaspersky setup yükledim ve ana bilgisayarıma kurdum sonrasında güvenli modda bilgisayarı açıp (Wi-Fi kartını çıkarmıştım) taramayı başlattım ancak bende Kaspersky lisansı yok yani bedava sürüm kullanıyorum. Kaspersky yine de RAT varsa bulabilir mi ve eğer RAT varsa bilgisayarımdan nasıl kaldırırım? Formarlı veya formarsız fark etmez.

Şimdiden teşekkürler.

Buraya sormayı unuttuğum bir soruyu da bırakayım: Bilgisayarımda RAT olduğunu kesin olarak nasıl anlarım? Arka plan işlemlerinde bir sorun gözükmüyor. Windows işlemleri dışında ki işlemlerin isimlerine tek tek bakıp internetten araştırdım. Zararsız olduklarını düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-10-09-09-51-20-752_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-10-09-09-51-20-752_com.miui.gallery.jpg
    39,1 KB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot_2023-10-09-09-51-07-922_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-10-09-09-51-07-922_com.miui.gallery.jpg
    35,9 KB · Görüntüleme: 24
  • Screenshot_2023-10-09-09-51-01-686_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-10-09-09-51-01-686_com.miui.gallery.jpg
    40,2 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Kaspersky ile taradığınızda temiz sonuç veriyorsa korkmaya gerek yok, Kaspersky önerilen bir av. Benim tavsiyem farklı Av'ler ile de taratın. Av olarak Malwarebytes ve Hitman. Pro ile de taratmanızı öneririm. RAT olduğunu kesin anlamak gibi bir şey söz konusu değil zaten buluyorsa vardır, ama temiz sonuç veriyorsa yoktur gibi bir kesinliğe varamayız. Sadece olma ihtimali düşüktür. İçiniz rahat etsin istiyorsanız formatı temiz kurulum yaparak atabilirsiniz. Temiz kurulum sonrasında bir av kullanmanız tavsiyelerim arasındadır. Kendinize bir av seçin kendinize onu devamlı olarak kullanın. Belli sıklıklarda taramalar yapın, indirdiklerinize dikkat edin.

Kaspersky ile taradığınızda temiz sonuç veriyorsa korkmaya gerek yok, Kaspersky önerilen bir av. Benim tavsiyem farklı Av'ler ile de taratın. Av olarak Malwarebytes ve Hitman. Pro ile de taratmanızı öneririm. RAT olduğunu kesin anlamak gibi bir şey söz konusu değil zaten buluyorsa vardır, ama temiz sonuç veriyorsa yoktur gibi bir kesinliğe varamayız. Sadece olma ihtimali düşüktür. İçiniz rahat etsin istiyorsanız formatı temiz kurulum yaparak atabilirsiniz. Temiz kurulum sonrasında bir av kullanmanız tavsiyelerim arasındadır. Kendinize bir av seçin kendinize onu devamlı olarak kullanın. Belli sıklıklarda taramalar yapın, indirdiklerinize dikkat edin.
Teşekkürker hocam 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı