Sistemdeki bilinmeyen bir virüs

Öncelikle merhaba herkese. Bilgisayarıma bilinmedik bir şekilde bir virüs bulaştırdım. Nasıl oldu anlayamadım, çok hakim bir bilgisayar kullanıcısı değilim açıkcası. Ufak çaplı bir YouTube kanalım bulunmaktadır. Bugün kanalımda bir video paylaştım kendi içeriğimle ilgili fakat aradan 10 dakika sonra kanalımda iki aşamalı doğrulama olmasına rağmen, 3 adet Fortnite aimbot isiminde benimle alakası ilgisi olmadığı halde 3 adet video paylaşılmış. Neyse ki temizledim. Discord kanalımada everyone bildirimi gitti, Windows 10 kullanıyorum. Kendi Defender'dan taratınca virüs bulmuyor tam tarama yapmama rağmen. Google'dan hesabıma son girenlere baktım, kendi cihazlarım haricinde giren olmadığını gösteriyor. Nasıl bir virüs bu bilmiyorum ama şifrelerimi değiştir, format atmayı bilmediğim için "bilgisayarı sıfırla" kısmında bilgisayarımı hiçbir veri geri almaksızın sıfırladım. Bu beni virüslerden arındırır mı?
Önce dosyaları virüsden arındırın sonra kayıt edip format atın veya sıfırlayın bilgisayarı.

E bu keylogger değil mi? Şifreyi bilmesi için ya direkt ekranı izlemesi gerektir yani trojan tarzında bir virüs ki bu kolayca farkedilebilir. O yüzden bence geriye keylogger kalıyor tabii eğer şifrenizi yanlışlıkla başka birileriyle paylaşmadıysanız. Eğer bu doğruysa ki olmama ihtimali var şifrelerinizi değiştirmeniz hiçbir şeyi etkilemez çünkü klavyede ne yazarsanız keylogger onu kaydeder eğer virüs bulunamıyorsa en mantıklısı format gibi gözüküyor. Eğer yanlış bilgi verdiysem sizden özür dilerim sadece yardım amaçlı yazdım.

Öncelikle merhaba herkese. Bilgisayarıma bilinmedik bir şekilde bir virüs bulaştırdım. Nasıl oldu anlayamadım, çok hakim bir bilgisayar kullanıcısı değilim açıkcası. Ufak çaplı bir YouTube kanalım bulunmaktadır. Bugün kanalımda bir video paylaştım kendi içeriğimle ilgili fakat aradan 10 dakika sonra kanalımda iki aşamalı doğrulama olmasına rağmen, 3 adet Fortnite aimbot isiminde benimle alakası ilgisi olmadığı halde 3 adet video paylaşılmış. Neyse ki temizledim. Discord kanalımada everyone bildirimi gitti, Windows 10 kullanıyorum. Kendi Defender'dan taratınca virüs bulmuyor tam tarama yapmama rağmen. Google'dan hesabıma son girenlere baktım, kendi cihazlarım haricinde giren olmadığını gösteriyor. Nasıl bir virüs bu bilmiyorum ama şifrelerimi değiştir, format atmayı bilmediğim için "bilgisayarı sıfırla" kısmında bilgisayarımı hiçbir veri geri almaksızın sıfırladım. Bu beni virüslerden arındırır mı?

Bence yapmanız gerekenler hocam.

• Kaspersky indirin ve bilgisayarınızı tam taramadan geçirin.
  • Gmail hesabınızın ve o Gmail hesabına ait hesapların şifrelerini değiştirin.
  • Sosyal medya hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirin.
hocam keylogger varsa eğer format atıp yukarıda verdiğim işlemleri yapın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tedbiri elden bırakmamak adına bazı virüsler BIOS sisteminede işlediği için (bildiğim kadarıyla )birkaç tane program ile taratmak daha mantıklı olabilir önerebileceğim programlar.
1. Hitman Pro. Alert.
2.webroot secureanywhere.
3.AdwCleaner.
4.Malwarebytes.
Alanları konusunda hepsi güzel ve iyi tarama yapan koruma programlarıdır denemenizi şiddetle tavsiye ederim ve her bilgisayarda olması gereken yazılım programlarıdır.
Çok teşekkür ederim fakat bunlar dışında BitDefender kurdum önerirmisiniz yoksa silip bunlar arasından seçmem gerekirmi sizce
Bence yapmanız gerekenler hocam.

• Kaspersky indirin ve bilgisayarınızı tam taramadan geçirin.
  • Gmail hesabınızın ve o Gmail hesabına ait hesapların şifrelerini değiştirin.
  • Sosyal medya hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirin.
hocam keylogger varsa eğer format atıp yukarıda verdiğim işlemleri yapın.
Gmail hesaplarım iki faktörlü korumalar aktif,gmail ve sosyal medya hesaplarımın şifrelerini değiştirdim onun haricinde sosyal medya hesaplarımda'da iki faktörlü koruma mevcut mantık olarak hiç aklım ermedi ona rağmen nasıl 3 adet paylaşım atabilmiş anlamış değilim giriş yapan kısmında kendi cihazım hariç hiç bir şekilde cihaz gözükmüyor
Hesabının çalınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı virüsler arkada resmi bir program gibi gözükür, gizlenirler. Bilgisayarı sıfırlayınca temizlenir. Ama yinede tedbiri elden bırakmayıp hesap şifreni değiştirmeni öneririm.
Teşekkür edeeim.Şifrelerimi değiştirdim iki faktörlü aşamalar mevcut gmail,sosyal medya hesaplarımda'da ama anlamadığım ona rağmen nasıl bir virüs ise youtube kanalımda arka arka ben paylaşım yaptıktan sonra özellikle videolar atılıyordu çok ilginç ve BitDefender kurdum ne kadar sağlıklı öneriyormusunuz bilmiyorum ama
Zannetmiyorum keylogger olsa bile iki faktörlü doğrulamalarım var onları lıramazdı diye düşünüyorum cmd ile net user yazdığımda benden başka kullanıcı gözükmüyordu
E bu keylogger değil mi? Şifreyi bilmesi için ya direkt ekranı izlemesi gerektir yani trojan tarzında bir virüs ki bu kolayca farkedilebilir. O yüzden bence geriye keylogger kalıyor tabii eğer şifrenizi yanlışlıkla başka birileriyle paylaşmadıysanız. Eğer bu doğruysa ki olmama ihtimali var şifrelerinizi değiştirmeniz hiçbir şeyi etkilemez çünkü klavyede ne yazarsanız keylogger onu kaydeder eğer virüs bulunamıyorsa en mantıklısı format gibi gözüküyor. Eğer yanlış bilgi verdiysem sizden özür dilerim sadece yardım amaçlı yazdım.
Maalesef keylogger olasılığı çok düşük fikrimce cmd komut sisteminde net user yazdığımda tek kullanıcı ben olarak gözüküyorum ki keylogger olasılığı olsa bile iki faktörlü doğrulamalar mevcut onları kırması imkansız.
Malwarebytes ile taratın, ayrıca sıfırlama önermem format daha sağlıklıdr.
BitDefender önerirmisiniz peki.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim fakat bunlar dışında Bitdefender kurdum önerir misiniz yoksa silip bunlar arasından seçmem gerekirmi sizce.

Bit Defender kurulu ise gerek yoktur Bit Defender ile kendileri arasında pek fark bulunmamaktadır ama her ihtimale karşı Hitman Pro'yi extra olarak kurup test etmenizi tavsiye ederim.

Geri
Yukarı