Sistemdeki RAM'ın Dual Channel olup olmadığı nasıl anlaşılır?

PyXs

Hectopat
Bilgisayarım:
Acer Nitro 5 AN515-52
i5 8300h
GTX 1050 Ti 8 GB RAM 1TB HDD 128 GB SSD.

Merhabalar, gördüğünüz üzere bilgisayarımda 8 GB RAM var ama bu RAM bana bazı oyunlarda yetmiyor ve oyunlarda takılma meydana geliyor. Bu yüzden 8 GB RAM almaya karar verdim. İnternette araştırdığım üzere RAM Single olursa farklı markada aynı MHz ve aynı CL değerinde bir RAM alabilirim fakat Dual Channel olursa aynı marka aynı model almam gerekiyormuş RAM'i. Ben bilgisayarımdaki RAM'ın Single mi yoksa Dual mi olduğuna nereden bakabilirim?

Single ingilizce tek anlamına gelir yani tek ram modülü takılıysa single channel kullanıyorsundur.
İki tane Ram modülü kullanıyorsan dual channel yani çift kanal kullanıyorsundur.

Memory kısmında single yazıyor o zaman farklı marka bir ram alıp kullanabilirim demi?
CL değerleri uygunsa evet. Biri yüksek biri düşük mhz olursa yüksek olan kendini düşüğün mhz'i ile çalıştırır. CL değerlerinin aynı olması çok önemli ancak farklı mhz'ler birbiri ile çalışabilir, sadece performans kaybı yaşarsın.

Bilgisayarım:
Acer Nitro 5 AN515-52
i5 8300h.
GTX 1050 Ti 8 GB RAM 1TB HDD 128 GB SSD.

Merhabalar, gördüğünüz üzere bilgisayarımda 8 GB RAM var ama bu RAM bana bazı oyunlarda yetmiyor ve oyunlarda takılma meydana geliyor. Bu yüzden 8 GB RAM almaya karar verdim. İnternette araştırdığım üzere RAM Single olursa farklı markada aynı MHz ve aynı CL değerinde bir RAM alabilirim fakat Dual Channel olursa aynı marka aynı model almam gerekiyormuş RAM'i. Ben bilgisayarımdaki RAM'ın Single mi yoksa Dual mi olduğuna nereden bakabilirim?

Acer Nitro serisinde Dual kullanmaz daha doğrusu hiç rastlamadim RTX3060 modelinde bile 1X 16 RAM var bu yüzden %97.3333 ihtimal ile Dual değil.

Şimdi farklı marka RAM aldığınızı varsayarsak Dual Channel olarak uyumlu bir şekilde çalışabilir veya çalışmayadabilir kimse garantisini veremez. Ben de iki farklı RAM kullanmıştım eski sistemim de Crucial ve Kingston kullanmıştım Dual Channel çalışmıştı biraz şans meselesi. Voltaj değerine, CL değerine ve MHz değerine dikkat ederek alın RAM'i bence bir sorun olmayacaktır farklı dahi olsa ama aynı marka RAM kullanmak iyidir. Ayrıca CPU-Z programı üzerinden kontrol edebilirsin Single veya Dual olup olmadığını.

Yeni konular

Geri
Yukarı