Sistemdeki sorun nasıl öğrenilir?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, annem kasanın yerini değiştirmiş ve kasayı açtığımda monitöre görüntü gelmiyordu " no signal " diyordu.
Ben de anakartın üzerindeki M.2 SSD hariç her şeyi söküp taktım açıldı. Fakat bu 2. oluşu, bir sorun var fakat sorunun ne olduğunu anlamadım.
Tüm bileşenleri test etmek istiyorum, nasıl yaparım?

Not: Kasayı ilk açtığımda yine " no signal " dedi fakat 3-4 saniye sonra normal açılış ekranı geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
"Ekran kartı driver'ını güncelle" ciler gelmeden yazıyım hemen 🤣
İlk olarak eğer sistemin OnBoard (yani Ekran kartı olmadan Anakart üzerinden görüntü) almayı dene, Eğer bu olmazsa RAM'leri sök ve statik elektriğini alarak tekrar tak. Bunları denedikten sonra eğer sorun devam ederse tekrar yazarsın.

Not: Alakasız ama Eğer DP veya HDMI üzerinden görüntü alıyorsan uçlarını kontrol et, kırılma tarzı birşey varmı.

Bileşenlerini test edebilirsin ilk başta
OCCT ile işlemci dahil olmak üzere bir çok bileşeni test edebilirsin
Furmark testi Ekran kartı testidir
Memtest86 Ram'lerini test eder
SSD'yi kendi yazılımı varsa ordan yoksa tam olrak nasıl yapılır bilmiyorum belki OCCT üzerinde vardır
Onun dışında sıcaklıkları takip edip nerde sorun varsa görebilirsiniz. Onun dışında yukarıdaki arkadaşın dediği test var. Nasıl yapıldığını bilmiyorum ama varsa yapabilirsin

"Ekran kartı driver'ını güncelle" ciler gelmeden yazıyım hemen 🤣
İlk olarak eğer sistemin OnBoard (yani Ekran kartı olmadan Anakart üzerinden görüntü) almayı dene, Eğer bu olmazsa RAM'leri sök ve statik elektriğini alarak tekrar tak. Bunları denedikten sonra eğer sorun devam ederse tekrar yazarsın.
Bence bu sefer gelmezler.😅

SSD'yi kendi yazılımı varsa ordan yoksa tam olrak nasıl yapılır bilmiyorum belki OCCT üzerinde vardır
Onun dışında sıcaklıkları takip edip nerde sorun varsa görebilirsiniz. Onun dışında yukarıdaki arkadaşın dediği test var. Nasıl yapıldığını bilmiyorum ama varsa yapabilirsin

İlk önce testleri yapıp sorun Windows kaynaklı mı yoksa bileşen kaynaklı mı bulmak lazım

"Ekran kartı Driver'ını güncelle" ciler gelmeden yazayım hemen 🤣
İlk olarak eğer sistemin onboard (yani ekran kartı olmadan anakart üzerinden görüntü) almayı dene, eğer bu olmazsa RAM'leri sök ve statik elektriğini alarak tekrar tak. Bunları denedikten sonra eğer sorun devam ederse tekrar yazarsın.

Not: Alakasız ama eğer DP veya HDMI üzerinden görüntü alıyorsan uçlarını kontrol et, kırılma tarzı bir şey var mı?

Sistem şu an açık( yani PC'yi kullanabiliyorum), ekran kartlı bir sistem.

İlk önce testleri yapıp sorun Windows kaynaklı mı yoksa bileşen kaynaklı mı bulmak lazım
OCCT uygulama mı ? (bu tür olayları çok bilmiyorum malesef)

ve Furmark Memtest86 gibi uygulamaları nereden indirmem lazım ?

Sistem şu an açık( yani PC'yi kullanabiliyorum), ekran kartlı bir sistem.

OCCT uygulama mı ? (bu tür olayları çok bilmiyorum malesef)
Evet uygulama. Benchmark ve Stabilite testleri yapar. Sistemde daha çok işlemci de bir sıkıntı varsa ortaya çıkar. Test erorr filan veriyor.

Bu testler yazılım olduğu için gerektiğinde yani sıcaklıklar çok artarsa sisteme herhangi bir hasar vermemek için testleri iptal etsen daha iyi olur. Dediğim olay sıcaklıklar 90-95 den sonrası.

ve Furmark Memtest86 gibi uygulamaları nereden indirmem lazım ?
İnternet üzerinden ikiside inebiliyor. Furmark testi direk kurulum yapılıp kuşlanılabiliyor. Memtest86 testini indirdikten sonra flashbellek üzerine yazılıp sistemi yeniden bu sefer flashbellek üzerinden çalıştırman lazım. Çok detaylı anlatamıyorum. İnternete yazarsan detaylı kurulum videosu mevcut rahatlıkla yapılışını öğrenebilirsin

Memtest86 testi Ram'lerin kapasitesine göre 7 saat kadar sürebiliyor.

Son düzenleme:
Evet uygulama. Benchmark ve Stabilite testleri yapar. Sistemde daha çok işlemci de bir sıkıntı varsa ortaya çıkar. Test erorr filan veriyor.

Bu testler yazılım olduğu için gerektiğinde yani sıcaklıklar çok artarsa sisteme herhangi bir hasar vermemek için testleri iptal etsen daha iyi olur. Dediğim olay sıcaklıklar 90-95 den sonrası.

İnternet üzerinden ikiside inebiliyor. Furmark testi direk kurulum yapılıp kuşlanılabiliyor. Memtest86 testini indirdikten sonra flashbellek üzerine yazılıp sistemi yeniden bu sefer flashbellek üzerinden çalıştırman lazım. Çok detaylı anlatamıyorum. İnternete yazarsan detaylı kurulum videosu mevcut rahatlıkla yapılışını öğrenebilirsin

Memtest86 testi Ram'lerin kapasitesine göre 7 saat kadar sürebiliyor.
Yardımınız için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar

Onun dışında yapılabilecek daha başka test yok ama sisteme ilk açılışta görüntü gelmeme olayı kablo kaynaklıda olabilir ya da ekran kartınızın görüntü girşinde bir sıkıntı da olabilir. Ben test uygulamalarını attım ama bence pek testlik bir durumun yok.

Yardımınız için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar
Rica ederim ne demek elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Siz yine testleri yapın isterseniz ama sistemi çok zorlamayın ne olacağını bilemeyiz. Boş yere zarar vermeyelim. Görünür de bir şey yoksa bir tamirciye verip sorunu daha rahat ve masrafsız şekilde halledebilirsiniz.

Hayırlı akşamlarınız olsun. Masrafsız şekilde sorununuzu çözersiniz inşaAllah.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı