Sisteme Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

377660

Kilopat
Makaleler
9
Merhaba, bugün oyun oynarken bilgisayar ekranı birden mor oldu. Piksel oldu. Ekran kartından kaynaklı sandım. Bilgisayarı yeniden başlattım ve karşıma Windows 10 "kişisel bilgisayarınız düzgün başlatılamadı" hatasıyla karşılaştım. Yeniden başlat dedim yine aynısı. Ha bu arada boot ekranında yine morluklar var ve çizgili oluyor. Zaten yeni PC alacaktım bari format atayım dedim bahanem oldu en azından. Format ekranına girdim ama parola ile karşılaştım anladım ki virüs yemişim ve sistem parolası değiştirilmiş. İçerisinde özel fotoğraflar ve şifreler olan bir bilgisayardı bu. Şifreleri ve fotoğraf yedekleri bende var ama başkasına gitmesi ciddi bir sorun. Bilgisayarı acilen resetlemem gerekiyor. Önerisi olan var mı? Güvenli mod ekranında klavye pasif kalıyor.

Bilgisayarı formatlamak istiyorsanız hemen Windows kurulu USB'ye sahip olmanız lazım ve USB'yi boot edip işlemleri gerçekleştirmeniz lazım elinizde USB bellek ve kullanabildiğiniz bilgisayar var mı?

Bilgisayarı formatlamak istiyorsanız hemen Windows kurulu USB'ye sahip olmanız lazım ve USB'yi boot edip işlemleri gerçekleştirmeniz lazım elinizde USB bellek ve kullanabildiğiniz bilgisayar var mı?
USB var. Dizüstü var ama yanımda değil maalesef.

Hocam bilgisayarcı yapar mı? Dosyalar önemli. Hepsini yedek almadım bazı hatıra fotoğraflar var.

Bilgisayarı açın 3 kere Windows logosu gelince kapatın tekrar açın bunu yaparsanız kurtarma menüsü gelmesi lazım oradan belki kurtarırsınız.

BitDefender'ya da Kaspersky kullanabilirsiniz.

Ben Kaspersky kullanıyorum öneririm.

Tam tarama yapın zararlı yazılım bulursa atar mısınız sonucu ne olduğunu daha iyi anlarız.

Geri
Yukarı