Sisteme drop giriyor ve pencereler yanıt vermiyor

Caner_TR04

Femtopat
Normalde hiç böyle olmuyordu şimdi ise birden bire donuyor, uygulama açınca bir süre sonra yanıt vermiyor ve bunlara göz yumup oynamaya devam edip PC'yi zorlarsam mavi ekran veriyor PC yeniden başlatılıyor, PC benim değil tanıdığın.

Virüs çıktı diye çıkamıyoruz format atsam tanıdığın fotoğrafları vs. var, PC yeniden başladığında sorun gider açtım biraz iyi oldu gibi.
Hadi her şeyden kurtulduk format atmaya gideceğim tanıdık izin verecek mi onu dahi bilmiyorum.

Bazı arkadaşlar vardı, bu tür durumlarda bilgisayar içerisinde olanları izleyebilmek için monitoring raporları istiyorlardı, onlar cevaplandıracaktır bu durumu ancak ben de bildiğim kadarıyla söyleyeyim.

HDD veya SSD zarar görmüş olabilir. Sallamalarda, düşürmelerde, en ufak harekette bile özellikle HDD'ler biraz hassas bildiğiniz üzere. Ama bana yazılımsal bir sorunmuş gibi geliyor. Virüs de olabilir. Bilgisayar güvenli bir şekilde mi kullanılıyor? Ayrıca bildiğiniz üzere bilgisayarlar kullanıma bağlı olarak da zamanla ağırlaştığı için Windows'un arkaplanda çalışan güncelleme, virüs tanımlamaları vb. çeşitli hizmetleri bir anda yük bindiriyor olabilir. (Gerçi bir anda olmaya başladı diyorsunuz, yine de belirttim.) Genelde bu durumlar geçici oluyor, bir süre Windows'a işini yapması için izin verince geçiyor. %100 disk kullanımı görüyordum eski sistemimde mesela. Bazen rastgele bir zamanda oluyor, bazen de bilgisayar açıldığında. Sorunun olduğu bir zamanda hemen görev yöneticisini açıp detayları göster diyerek "işlemler" sekmesinden orada kaynakları yiyen şeyi bir araştırın derim. CPU, Bellek, Disk ve Güç kullanımı. Ağ kullanımına da bakabilirsiniz, belki anormal bir şeyler indiriliyordur zira bir şey indirirken disk de kullanılıyor, bilgisayar donuyor olabilir bu sebepten.

Disk ve yazılım dışında donanımsal sıkıntılar kalıyor bir tek. Güç kaynağı düşük bir ihtimal gibi, belki de RAM'ler problemli.

Nihai olarak format gibi gözüküyor arkadaşın da dediği gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı