Sisteme overclock yapıldığı nasıl anlaşılır?

Muemci

Femtopat
Daha fazla  
2 3 ay önce ikinci el satış sitesinden bir tane bilgisayar aldım. İşlemci fanı cok ses çıkarıyordu, o yüzden yenisini aldım. Yeni fanı taktım ama oyuna girdikten 5 dakika sonra oyunda kasmalar baslıyordu.

Sonra fanın hızını artırayım diye SpeedFan diye bir uygulama indirdim. En sonra çektim ayarları. 1600 RPM'de çalışıyor fan ama oyunda kasmalar oluyor yine. Ben de düşündüm acaba bilgisayarı aldığım kişi bana vermeden önce overclock yaptı mı diye. Çünkü 1600 RPM oldukça yeterli bir hız diye biliyorum. Başlıkta da dediğim gibi overclock var mı yok mu nasıl anlarım? Anakartım Gigabyte GA-870A-USB3L, işlemcim de AMD Phenom X6 1075T.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan hızının ısınmayla alakası var. Isınma sorunu yoksa fan hızını ayarlaman bir işe yaramaz. Sorun RAM veya disk kaynaklı olabilir. Memtest ve HD Tune testleri yapman tespit yapmamız için iyi olur.

2 3 ay önce ikinci el satış sitesinden bir tane bilgisayar aldım. İşlemci fanı cok ses çıkarıyordu, o yüzden yenisini aldım. Yeni fanı taktım ama oyuna girdikten 5 dakika sonra oyunda kasmalar baslıyordu.

Sonra fanın hızını artırayım diye SpeedFan diye bir uygulama indirdim. En sonra çektim ayarları. 1600 RPM'de çalışıyor fan ama oyunda kasmalar oluyor yine. Ben de düşündüm acaba bilgisayarı aldığım kişi bana vermeden önce overclock yaptı mı diye. Çünkü 1600 RPM oldukça yeterli bir hız diye biliyorum. Başlıkta da dediğim gibi overclock var mı yok mu nasıl anlarım? Anakartım Gigabyte GA-870A-USB3l, işlemcim de AMD Phenom X6 1075t.

Sıcaklıklar ne durumda hocam?

OC olduğundan şüpheleniyorsan BIOS'u sıfırlayabilirsin.

Sıcaklıklar ne durumda hocam?

OC olduğundan şüpheleniyorsan BIOS'u sıfırlayabilirsin.

Sıcaklık en fazla 70 derece gördüm oyundayken boştayken de 45 derece falan.
Fan hızının ısınmayla alakası var. Isınma sorunu yoksa fan hızını ayarlaman bir işe yaramaz. Sorun RAM veya disk kaynaklı olabilir. Memtest ve HD Tune testleri yapman tespit yapmamız için iyi olur.

Geçen gün bilgisayarı açarken siyah bir ekran gelmişti önüme araştırınca da hard diski okuyamıyor gibi bir şeydi bir de bugün DxDiag'a baktım ekran kartı 6100 MBken şu an 5600'lere düşmüş.

Yeni konular

Geri
Yukarı