Sisteme RAM Eklemenin Render Süresine Etkisi

rikato

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Animasyon alanında videolar üretmekteyim. Render süresini biraz daha kısaltmak istiyorum. Sizlerin bu konuda önerisini almak istiyorum. Aşağıdaki resim render esnasında CPU ve bellek durumunu gösteriyor. Anakartım toplamda 8GB DDR2 RAM desteklemekte. Şu an 4GB RAM takılı. Acaba 4GB daha RAM alarak 8GB RAM miktarına yükseltirsem render süremde olumlu bir değişim olur mu?

Kullanmakta olduğum sistemin özellikleri :
Anakart: GIGABYTE GA - EP35 - DS3R
İşlemci: Intel Xeon X5460 İşlemci 12MB Önbellek, 3.16 GHz
Soğutucu: Akasa Venom Pico çift bakır borulu
RAM: İki adet DDR2 2 GB RAM takılı. Toplam 4GB RAM var.

2.PNG

Disk olarak ne kullanıyorsunuz? Ram konusunda eğer bellek kullanımınız yetersiz duruma düşüyorsa daha fazla ram'in zararı olmaz fakat takacağınız bellekler aynı hızda olduğundan pek bir artış yaşayacağınızı düşünmüyorum, zira 2007 model bir sistem kullanıyorsunuz. Ram yerine depolama konusunda pci express m.2 kartı alarak takviye yapmanızı öneririm çünkü anakart üzerinde m.2 portu olması muhtemel değil ve sata girişi de yavaş kalacaktır. Zaten kullanıyorsanız bir şey diyemem :) Yazma hızı bizzat tecrübe ettiğim bir konu render süresini inanılmaz etkiliyor.

RAM'lerin amacı hesaplama yapmak olmadığı için direkt olarak etkisi olmaz. İstisnası ise RAM miktarının yetersiz olması, bu durumda RAM miktarını artırmak iyi bir tercih olur ama sizin durumunuzda çok fark yaratacağını sanmıyorum. Gene de 4 GB RAM daha eklemeniz iyi olur.

Not: Deneme yaptıktan sonra aynı sahnede render alıp sonuçları bildirirseniz memnun olurum.

Disk olarak ne kullanıyorsunuz? Ram konusunda eğer bellek kullanımınız yetersiz duruma düşüyorsa daha fazla ram'in zararı olmaz fakat takacağınız bellekler aynı hızda olduğundan pek bir artış yaşayacağınızı düşünmüyorum, zira 2007 model bir sistem kullanıyorsunuz. Ram yerine depolama konusunda pci express m.2 kartı alarak takviye yapmanızı öneririm çünkü anakart üzerinde m.2 portu olması muhtemel değil ve sata girişi de yavaş kalacaktır. Zaten kullanıyorsanız bir şey diyemem :) Yazma hızı bizzat tecrübe ettiğim bir konu render süresini inanılmaz etkiliyor.
Teşekkürler. Disk olarak normal HDD kullanıyorum. SSD olsada render işlemlerinde bunun çok bir önem taşımadığını farklı kaynaklarda çoğu kez okumuştum. SSD kullanmadığım içinde birşey diyemiyeceğim. Ama kullanan arkadaşlar var ise tecrübelerini aktarmalarını bekleriz.

RAM'lerin amacı hesaplama yapmak olmadığı için direkt olarak etkisi olmaz. İstisnası ise RAM miktarının yetersiz olması, bu durumda RAM miktarını artırmak iyi bir tercih olur ama sizin durumunuzda çok fark yaratacağını sanmıyorum. Gene de 4 GB RAM daha eklemeniz iyi olur.

Not: Deneme yaptıktan sonra aynı sahnede render alıp sonuçları bildirirseniz memnun olurum.
Teşekkürler. Evet aslında konuyu açma sebebim buydu. Şuan kullanmakta olduğum RAM miktarının yeterli olup olmadığını öğrenmek için açmıştım konuyu. 4 GB daha RAM ekleyip son aldığım sonucu yine burada paylaşacağım.

Teşekkürler. Disk olarak normal HDD kullanıyorum. SSD olsada render işlemlerinde bunun çok bir önem taşımadığını farklı kaynaklarda çoğu kez okumuştum. SSD kullanmadığım içinde birşey diyemiyeceğim. Ama kullanan arkadaşlar var ise tecrübelerini aktarmalarını bekleriz.

Teşekkürler. Evet aslında konuyu açma sebebim buydu. Şuan kullanmakta olduğum RAM miktarının yeterli olup olmadığını öğrenmek için açmıştım konuyu. 4 GB daha RAM ekleyip son aldığım sonucu yine burada paylaşacağım.
Olmaz olur mu yahu, 8gb belleğiniz dahi olsa video içeriğin bir miktarı paging kısmına aktarılıyor bu da hard diskiniz yani. Hem veri okuyorsunuz hem de yazıyorsunuz girdi çıktı değerleri açısından ssd ile hdd karşılaştırılamaz bile, yani salt yazma hızı dışında olan şeyler de var. Örneğin macbooklar yeri geldiğinde xeon işlemcili sistemden yüksek performans veriyor bunun sebebi de disk hızı oluyor. Bence size tavsiyem PCI-E x4 destekli bir nvme kontrolcü alın ve buna 960 evo takın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı