Sisteme RAM eklemesi yaptıktan sonra BIOS ayarı gerekir mi?

surqeo

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Sistemimde 1x16 GB 5200 MHz RAM var. Ekstra olarak aynı markanın aynı frekans değerindeki birebir aynı RAM'ini satın aldım. 2x16 şeklinde sisteme takacağım fakat BIOS ayarlarına dair hiç bilgim yok. Yeni RAM'i taktıktan sonra herhangi bir ayar yapmam gerekiyor mu? Not: Bilgisayarımı hazır sistem olarak yeni aldım ve BIOS ayarlarına hiç bakmadım. BIOS'tan başka ayarlar da yapmam gerekir mi? Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Güncel BIOS'lar bazen Ram konusunda hata düzeltmeleri veya iyileştirmeler de içerebiliyor. Ama BIOS güncellenince yine XMP veya DOCP ayarlarını açmayı unutmayın am MHZ'sinin tam kapasite kullanılabilmesi için.

Son düzenleme:
Normalde gerekmez. Sistem bazen ram değişikliklerinden sonra açılmıyor öyle bir durumda ram tak çıkar yap düzelir. Onun dışında gir görev yöneticisine bak ram hangi hızda çalışıyor. Eğer olması gerekenden düşükse bios ayarları yapmak gerekebilir ama zaten genellikle maksimum hızda çalışıyor.

Yeni parça algıladığı için ilk açılışta bios açılacaktır. Menüden çıkışı bulup direkt çıkış yapabilirsiniz. Ayar yapmanıza gerek yok.

Aynı RAM takacaksanız gerekmez ama yeni RAM'leri taktıktan sonra BIOS otomatik acılabilir ESC deyip devam edebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı