Sisteme RAM takılınca güç kesiliyor

hasan5080

Yoctopat
Daha fazla  
8 GB DDR3 1.35v RAM almıştım geçen sene. Takar takmaz çalıştı ve 1 ay civarı kullandım. Sonradan açılmadı bilgisayar. Açıkken takıyorum güç kesiyor, bilgisayar kapalıyken takıyorum açılmıyor ve siyah ekran gösteriyor ama fanlar falan çalışıyor. Ne yapmam gerekli? Bunun bir çözümü var mı?

Yaptığım işlemler:
  • Silgiyle RAM'i temizledim
  • BIOS'u güncelledim
  • BIOS'a reset attım (yazılımsal olarak default ayarlarına getirdim)
Yine de çözülmedi sorunum. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayara açıkken RAM takmak mı? Muhtemelen RAM ya da RAM slotu üzerinde kısa devre kaynaklı bir sorun mevcut.

Bilgisayarın arkasından düğmeyi kapatın ve fişini çekip bilgisayarı açma tuşuna art arda 10 kere basın hızlı bir şekilde. Sonra ramleri çıkarıp takın yerlerini değiştirin yani ve öyle deneyin.
Olmazsa "bilgisayar kapalıyken" bios pilini çıkarıp 5 dakika bekleyin öyle geri takın.

Bilgisayar açık iken RAM mi taktınız? Tabii ki çalışmaz. Hata yapmışsınız.
Bilgisayara açıkken RAM takmak mı? Muhtemelen RAM ya da RAM slotu üzerinde kısa devre kaynaklı bir sorun mevcut.

O kadar şey denedikten sonra en son bunu denedim başka çözüm yolu bulamadım
Bilgisayarın arkasından düğmeyi kapatın ve fişini çekip bilgisayarı açma tuşuna art arda 10 kere basın hızlı bir şekilde. Sonra ramleri çıkarıp takın yerlerini değiştirin yani ve öyle deneyin.
Olmazsa "bilgisayar kapalıyken" bios pilini çıkarıp 5 dakika bekleyin öyle geri takın.
üsttekini denedim basılı tuttum elektriği boşalsın diye sonra tekrar denedim güç kablosunu takıp çalıştırdım yok açılmadı siyah ekranda kaldı.

bios pilini deneyeceğim de o da sıkıntı biraz laptopu arkadan açıyorum da bios pili önde kalıyor

O kadar şey denedikten sonra en son bunu denedim başka çözüm yolu bulamadım.

Üsttekini denedim basılı tuttum elektriği boşalsın diye sonra tekrar denedim güç kablosunu takıp çalıştırdım yok açılmadı siyah ekranda kaldı.

BIOS pilini deneyeceğim de o da sıkıntı biraz laptopu arkadan açıyorum da BIOS pili önde kalıyor.

Bilgisayarınız laptop ise açık iken RAM takarsanız bozulur o RAM slotu.

BIOS pilini çıkarıp bilgisayar kapalıyken güç düğmesine birkaç kere basın. Fiş takılı olmasın ama. Sorun çözülmezse yüksek ihtimalle ya RAM'ya da anakartınız çöp olmuştur. Farklı bir RAM takıp deneyin belki çözülür. Sistem açıkken RAM'i takmaya kalktığınızdan ya anakart ya da RAM hasar görmüştür. Ben hasarın RAM'den olduğunu düşünüyorum.

BIOS pilini çıkarıp bilgisayar kapalıyken güç düğmesine birkaç kere basın. Fiş takılı olmasın ama. Sorun çözülmezse yüksek ihtimalle ya RAM'ya da anakartınız çöp olmuştur. Farklı bir RAM takıp deneyin belki çözülür. Sistem açıkken RAM'i takmaya kalktığınızdan ya anakart ya da RAM hasar görmüştür. Ben hasarın RAM'den olduğunu düşünüyorum.
Süreci anlatayım size geçen sene alındı ram 1 ay kullanıldı ve çalışmamaya başladı. 1 senedir ne yaptıysam çalıştıramadım köşede duruyordu ram bir sene sonra tekrardan dün denedim her şeyi denedikten sonra son çare pc açıkken rami taktım. yani zarar gören bir parça yok ram zaten takınca çalışmıyordu 1 seneye yakındır ve pc açıkken hiç bir şekilde takmamıştım. herkes oraya takıldığı için açıklama yapmak istedim.

Bir noktaya daha değinmek istiyorum bataryam şişmiş vaziyette onunla alakalı olabilir mi acaba ? Not: Bataryayı çıkartıp rami takıp denedim gene çalışmamıştı.

Süreci anlatayım size geçen sene alındı RAM 1 ay kullanıldı ve çalışmamaya başladı. 1 senedir ne yaptıysam çalıştıramadım köşede duruyordu RAM bir sene sonra tekrardan dün denedim her şeyi denedikten sonra son çare PC açıkken RAM'i taktım. Yani zarar gören bir parça yok RAM zaten takınca çalışmıyordu 1 seneye yakındır ve PC açıkken hiçbir şekilde takmamıştım. Herkes oraya takıldığı için açıklama yapmak istedim.

Bir noktaya daha değinmek istiyorum bataryam şişmiş vaziyette onunla alakalı olabilir mi acaba? Not: Bataryayı çıkartıp RAM'i takıp denedim gene çalışmamıştı.

Hocam anakart sorunu en kötüsü. O yüzden siz yine de başka bir RAM ile deneyin garantiye alın. 1 ay kulandıktan sonra çalışmamaya başladıysa ramdendir sorun. Anakart da PC açıkken bunu yaptığınız için hasar almış olabilir ama ben sorunun RAM'den olduğunu düşünüyorum dediğim gibi. Bataryaya gelecek olursak. Pek zannetmiyorum ama bataryayı da deneme yanılma yolu ile anlamak gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı