Sisteme RAT virüsü girdi

Gmail'e kayıtlı tüm şifrelerini değiştir, özellikle Amazon aliexpress gibi kredi kartının kayıtlı olduğu sitelerden. Disklerindeki fotoğraf ve videolar şifrelenmiş mi? Eğer şifrelenmiş ise onları taratıp silmen lazım, şifrelenmemisse yine de tarat PC ne bağlayip, bildiğim kadarıyla Windowsun kurulu olduğu disk virüsün bulundugu yer. Şifrelenmiş dosyalari kurtarmak için virüsü yazan kişi para istiyor. Eğer sifrelenmis ise disklerinde önemli bir şey yoksa tüm disklerini biçimlendirmeni öneririm. PC ne baglaman sorun teşkil etmeyecektir.

Gmail'e kayıtlı tüm şifrelerini değiştir, özellikle Amazon AliExpress gibi kredi kartının kayıtlı olduğu sitelerden. Disklerindeki fotoğraf ve videolar şifrelenmiş mi? Eğer şifrelenmiş ise onları taratıp silmen lazım, şifrelenmemisse yine de tarat PC ne bağlayip, bildiğim kadarıyla Windows'un kurulu olduğu disk virüsün bulundugu yer. Şifrelenmiş dosyalari kurtarmak için virüsü yazan kişi para istiyor. Eğer sifrelenmis ise disklerinde önemli bir şey yoksa tüm disklerini biçimlendirmeni öneririm. PC ne baglaman sorun teşkil etmeyecektir.

Hayır şifrelenmiş bir dosya görmüyorum, kredi ve banka kartlarını internet alışverişine kapattım, kullanacağım zaman açar, o şekilde kullanırım riske atmak istemiyorum, her ne kadar SMS onaylı olsa da,
Henüz şifrelenmiş bir dosya göremedim, fotoğraf ve videolar düzgün bir şekilde çalışıyor (laptoptan bakıyorum)
Windows kurulu olan diski biçimlendirmiştim zaten o yüzden boş.
Önemli sayılmaz ama Shadow Play ile çektiğim videolar ve bazı edit projelerim ve dosyalarım bulunuyor, bunları çekmem gerekli, executable dosya olmadığı için sorun çıkaracağını düşünmüyorum.

Üstteki hocamın verdiği HitmanPro ve ESET Online scanner ile 2. cihazımdan taramayı sürdürüyorum, eğer temiz çıkarlar ise ana bilgisayarıma bağlayacağım.

Diskleri laptopta tarattıktan sonra ana bilgisayara bağladım, birde buradan Kaspersky ile taratıyorum, sonuç çıkmazsa Discord üzerinden çocuğa yazacağım bakalım ne cevap verecek, yapabileceği bir şey olacak mı göreceğiz.

ek olarak biosu da yeniden kurdum belki faydası olur
1679234809101.png

1679234795600.png

Son düzenleme:
Fazlasıyla her şeyi yapmışsın.

Evet, EGM'den şikayet de oluşturdum, Discord'daki bütün konuşmalarımızı ek olarak gönderdim, umarım bir sonuca varılır, çünkü bu çok tehlikeli bir problem, zaten yasal olarak da suç,

Kendisine söylemeyeceğim şikayet oluşturduğumu, sürpriz olsun yakalanırsa :D
Ama para istemişti yoksa bilgisayarında tur atarım demişti, bende diyeceğim "gezdirsene vallahi çok merak ettim" diye.

Normalde virüsü ortadan kaldırınca bir problem olmaz. Ancak insan içerisindeki acaba gibi hisleri ortadan kaldırmak amacıyla temiz bir kurulum yapıp şifrelerinizi güncellemek en mantıklısı.
Zaten eski zamanlarda değiliz hemen hemen herkesin sisteminde SSD bulunmakta bu sebeple atacağınız format maksimum 20 dakikanızı bile almayacaktır..

Geri
Yukarı