Sisteme takılan HDD'ler bozuluyor

rout

Decapat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, aylar öncesinde de buna benzer bir konu açmıştım. Şimdi sorun şu ki bu zamana kadar yaklaşık 3 tane hard disk aldım 2'si ikinci eldi 1-2 gün sonra sağlıkları düştü ve bozuk sektör vermeye başladı. Sonra daha fazla sorun yaşamamak için sıfır garantili bir hard disk aldım. Alalı bugün ile beraber 4 gün oluyor ve bugün bilgisayarımı açtığımda yaklaşık 10dk Gigabyte anakart reklamında takılı kaldı daha sonra Windows ekranında da uzun süre kaldıktan sonra 20dk ardından bilgisayarımı açtım. Daha önce ki hard disklerde de aynı sorunu yaşadığım için bilgisayar açılır açılmaz hard diski test ettim ve 4 gün içinde sıfır hard diskin sağlığı %98'e düşmüş ve 1 tane bozuk sektör veriyor. Bu 3. hard diskim ve sıfır olmasına rağmen hâlâ aynı sorunu yaşıyorum. Sorun bilgisayarım da olabilir mi? Öyleyse ne yapmam gerek?

Sorun ana kartta gibi gözüküyor, çevrenizde sizin bileşenlerinizle uyumlu olarak ödünç alabileceğiniz bir ana kartta sistemi çalıştırmayı deneyin. He bir de diskleri anakarta bağlamak için kullandığınız kablo hepsinde aynı mıydı?

Sorun ana kartta gibi gözüküyor, çevrenizde sizin bileşenlerinizle uyumlu olarak ödünç alabileceğiniz bir ana kartta sistemi çalıştırmayı deneyin. He bir de diskleri anakarta bağlamak için kullandığınız kablo hepsinde aynı mıydı?
evet aynıydı

ayrıca sistemimde işletim sisteminin kurulu oldugu ssd de var ve hiç bir sorun yaşamıyorum. Ana kartta bir sorun oldugunu sanmam sanırım SATA kablosunda bir sıkıntı var.

Son düzenleme:
Bu sorun kablodan kaynaklı sanırsam. Aynısını bende yaşamıştım. 3 tane disk (1 SSD + 2 HDD) kullanıyordum bilgisayarımda birkaç ay sonra HDD'lerden birinin bağlantısı gidip gelmeye başladı. Bu gidip gelmelerin sıklığı arttıktan yaklaşık 1 hafta sonra HDD bozuldu. Aylar sonra HDD'yi bozan kabloyu 120 GB'lık bir HDD'e taktıktan 3 gün sonra tekrar aynısını yaşadım ve sorunun kablodan olduğunu keşfettim. Tabii sende kablo ile alakalıda olmayabilir bunu test etmelisin. Yeni bir kablo al ve onu kullan, baktın yeni kabloda hiç sorun çıkmıyor. O zaman sorunun kaynağı kablodan kaynaklıdır.

Bu sorun kablodan kaynaklı sanırsam. Aynısını bende yaşamıştım. 3 tane disk (1 SSD + 2 HDD) kullanıyordum bilgisayarımda birkaç ay sonra HDD'lerden birinin bağlantısı gidip gelmeye başladı. Bu gidip gelmelerin sıklığı arttıktan yaklaşık 1 hafta sonra HDD bozuldu. Aylar sonra HDD'yi bozan kabloyu 120 GB'lık bir HDD'e taktıktan 3 gün sonra tekrar aynısını yaşadım ve sorunun kablodan olduğunu keşfettim. Tabii sende kablo ile alakalıda olmayabilir bunu test etmelisin. Yeni bir kablo al ve onu kullan, baktın yeni kabloda hiç sorun çıkmıyor. O zaman sorunun kaynağı kablodan kaynaklıdır.
peki yeni aldığım hard diski yeni kabloda denesem sorun olur mu eski kabloda sorun yaratıyor ama.

Geri
Yukarı