Sisteme trojan girdi ve hesapları çalıyor

Virüsler genelde adware falan oluyor crack oyunlarda. Güvenilir repackçiler (FitGirl, dodi vb.) Bağışlarla döndüğünden onların virüs koyma etme gibi bir dertleri falan yok. Ben trojan koyup tüm şifreleri çalacak tek eşek türü biliyorum onlar da YouTube'dan Adobe programlarını her gün 2023 Free diye atarak milletin hesaplarını çalan ve çalınanlardan da video atıp deli gibi yayan.

Evet hocam bende aynen öyle ele geçtim maalesef. Peki sizce bu virüs RAT mıdır yoksa şifre veya çerez çalan virüs falan mıdır? Çünkü Steam'deki ögeleri bile satıp ucuz bir şeyler alıp farklı hesaba göndermişlerdi halbuki Steam Guard vardı? Ben geçen kasım ayında yaşadım bu durumu sonra birkaç kez formatladım bilgisayarı ama paranoya oluştu sürekli bir şeyler arıyorum bilgisayarda sizce o dediğiniz YouTube videolarındaki programlardan bulaşan virüsün format sonrası kalma ihtimalı var mıdır ve bu virüsün türü nedir bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir uygulamanın crack sürümünü indirmek istedim ve bir siteye girdim indirdim. Güya virüsmüş. Tuhaflıklar olmaya başladı birden tüm hesaplarıma giriş yapılmaya başladı Steam hesabım çalındı. Ayarlardan bilgisayarı tüm dosyaları kaldırarak sıfırladım. Şifrelerimi değiştirdim. Başka ne yapmam gerektiğini detaylı olarak anlatabilir misiniz? Komple nasıl bu durumdan kurtulurum?
Eğer bilgisayarınızı sıfırlayıp, şifrelerinizi değiştirdiyseniz virüsten kurtuldunuz.

Ek olarak kendinizi koruma adımları:
- 2FA mutlaka açık olsun.
- Aktif, güncel bir antivirüs açık olsun.
- Aktif, güvenlik duvarı bulmak.
- Bozuk sistem dosyalarını "sfc /scannow" komutu ile denetlemek.

Yeni konular

Geri
Yukarı