Sisteme virüs bulaştı ve USB'den Windows kurulmuyor

Bilgisayarı güvenli moda çaılıştırma şansınız var mı? Öreneğin sistem açılırken direk fişten çekin ve açılırken güvenli mod ekranı gelemsi lazım. Belki olur.

Yanlış/Zararlı bilgi vermeyin lütfen kimse o şekilde güvenli mod a giriş yapmıyor bilgisayarı yeniden başlat düğmesine basıp shitf tuşuna aynı anda basılı tutarak ta açılan ekranda güvenli mod u açmak mümkün.

Bilgisayara virüs bulaştı. PC'yi açıyorum GPU %100 kullanıyor. Windows Defender'den kaldıramıyorum. Task Manager çalışmıyor. USB'den Windows 10 kuracağım mavi ekran yiyor.

Hocam şu an o flash bellek de elinizdeki disk de sıkıntılı en iyisi arkadaşlarında dediği gibi 0 flash bellek alıp başka bir bilgisayardan Windows yüklemek sonrasında kendi bilgisayarınızı kapatın flash belleği takın açılır açılmaz del, F12 veya sizdeki BIOS tuşu hangisi ise ona hızlı hızlı basıp direkt BIOS girmek ve oradaki boot menudan #1'deki boot aracını flash bellek olarak ayarlamak sonrasında format adımlarına geçmek. Onuda söylemek isterim ki bu tür virüslerde tam format aşamasında iken disk i biçimlendirme aşamasında sorunlar ortaya çıkabiliyor en olmadı o bilgisayarı kullanmak istiyorsanız artık yeni bir ssd/hdd almanız lazım.

Son düzenleme:
Yanlış/Zararlı bilgi vermeyin lütfen kimse o şekilde güvenli mod a giriş yapmıyor bilgisayarı yeniden başlat düğmesine basıp shitf tuşuna aynı anda basılı tutarak ta açılan ekranda güvenli mod u açmak mümkün.
Mekanik disk kullanılan eski zamanlarda bu bilgi doğruydu. Sistem çalışırken güç kesilirse HDD kafa vurup zarar görebilirdi. Günümüz bilgisayarlarında artık mekanik disk olmadığından böyle bir şeyin olma ihtimali yok. SSD'li makinede çalışırken enerji kesilirse en fazla o anda yazılmakta olan veri gider, başkada bir zararı olmaz.

Virüs kapanış sırasında da diske bir şeyler yazıp sonraki açılışı etkiliyorsa fişini çekerek kapatmak lazım ki Windows temiz başlayabilsin.

Etrafinizda Linux PC varsa diskinizi Linux'a bağlayıp direk format cakabilirsiniz. Ve ya linux live USB ile başlatıp. Diskinize full format çakarsiniz.
Ancak hiç bir virüs işletim sistemi kurulmadan çalışmaz. Setup a bulaşan virüs de ancak sistem kurulduktan sonra faaliyete geçer. Bios virüsü ise zaten anakart çöp olmuştur ve bios flash gerekir.

Mekanik disk kullanılan eski zamanlarda bu bilgi doğruydu. Sistem çalışırken güç kesilirse HDD kafa vurup zarar görebilirdi. Günümüz bilgisayarlarında artık mekanik disk olmadığından böyle bir şeyin olma ihtimali yok. SSD'li makinede çalışırken enerji kesilirse en fazla o anda yazılmakta olan veri gider, başkada bir zararı olmaz.

Virüs kapanış sırasında da diske bir şeyler yazıp sonraki açılışı etkiliyorsa fişini çekerek kapatmak lazım ki Windows temiz başlayabilsin.
Virüs yeniden başlamak ve ya açılışta belli başlı işleri yapmak için CMD komutlarini kullanır misal msconfig içine shutdown -a -t 0.1 koysa sistem sürekli restart atar. Çok becerikli bir virüs ise PowerShell e de.komut yollayabilir. Ama.bunlar kesin değil. Varsayım. Ayrıca aniden elektriği çekmek mevcut sistemin dosya sistemini bozabilir veri kaybına neden olabilir. Esc f12 gibi güvenli mod menüsü açan tuşlar kullanmak daha faydalı.

Son düzenleme:
Disk almaya gerek yok. Hocam sizde Windows recovery açılıyor mu açılıyorsa kurtarabiliriz.

Disk almaya gerek yok hocam tek yapmamız gereken diskin için komple sıfırlamak bunu yapmanın iki kesin yolunu biliyorum. 1.si eğer ki Windows recovery açılıyorsa oraya girip CMD'yi açacaksınız oraya diskpart yazacaksınız sonra list disk yazıp Windows'un kurulu olduğu diskini seç. Ardından select disk 0 de enter e tıkla ve clean yaz. Böylece dirskin içindeki her şey tamamen silinicektir ne var ne yok hiçbir şey kalmayacaktır. Ben bu yolu tercih ediyorum para ödemeye gerek kalmadan. İkinci yol ise diski bilgisayardan sök ve bilgisayarcıya götür. Deki abi ben bu diskin içinde ne var ne yok silmek istiyorum. Bilgisayarcı silecektir içindekileri. Ve eve gelince kur Windows'unu. Genelde bilgisayarcılar silmek için 50 TL en fazla istiyorlar.

Son düzenleme:
Bilgisayara virüs bulaştı. PC'yi açıyorum GPU %100 kullanıyor. Windows Defender'den kaldıramıyorum. Task Manager çalışmıyor. USB'den Windows 10 kuracağım mavi ekran yiyor.
ayarlardan kurtarma ekranına gel komut istemini aç diskpart list disk de select disk 0 de clean ardından create partition primary de sonra active ardından format fs=ntfs quick sonra assign de ardından exit sonra windowsu usb den kurabilirsin ama önemli verin yoksa bunu yap tüm verilerin gider

Son düzenleme:
Kimse bahsetmemiş ama sistem geri yükleme noktası oluşturduysanız belki bir yararı olabilir oluşturduğunuz sisteme geri yüklemek.

Yeni konular

Geri
Yukarı