Sistemim nasıl?

only darknes

Hectopat
Öncelikle merhaba başlıkta da belirtmekte olduğum gibi sizlere sistemimin nasıl olduğunu soracaktım. Sistemimde herhangi bir açığım varsa eleştiride bulunursanız sevinirim.

İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: RX 580 OC 8 GB.
RAM: 8x2 3000 MHz.
Anakart: A320 Pro.
Monitör: AOC 23.8" 24G2U 144Hz 1ms 2xhdmı DP FHD IPS FreeSync Gaming monitör.
Kasa: Thermaltake versa J24 RGB 650W 80+tempered glass mesh panel USB 3.0 mid Tower kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence genel olarak dengeli bir sistem. Eksik olarak anakart ve ekran kartı- özellikle 144hz monitör için- biraz düşük kalmış.

Bence de gayet dengeli bir sistem. OC düşünmüyorsan anakarta gereksiz masraf etmeye gerek yok. FPS odaklı baktığımız zaman en kral anakartı da taksan bir şey değişmeyecek nasılsa. @temel52 nin de dediği gibi 144 Hz için RX 580 biraz düşük kalmış ama oda sorun değil. İleride daha iyisini alırsın, işlemcin canavar gibi sıkıntı yaratmaz.

Tek sıkıntısı anakart. R5 3600'e A320 takmak hakaret gibi olmuş. Ayrıca PSU'nu yazar mısın?
PSU bu ayrıca OC bilmediğim için a 320 tercih ettim ama yine de anakartın sisteminle uyumsuz diyorsan bir anakart tavsiyesinde bulunur musun ?
Bence de gayet dengeli bir sistem. OC düşünmüyorsan anakarta gereksiz masraf etmeye gerek yok. FPS odaklı baktığımız zaman en kral anakartı da taksan bir şey değişmeyecek nasılsa. @temel52 nin de dediği gibi 144 Hz için RX 580 biraz düşük kalmış ama oda sorun değil. İleride daha iyisini alırsın, işlemcin canavar gibi sıkıntı yaratmaz.
Öncelikle cevap verdiğin için teşekkür ederim.Peki monitörüm le uyumlu ekran kartı tavsiyesinde bulunabilir misin.

Bütçen el veriyorsa 2060 Super ve ya RX 5700 XT gibi kartlar alabilirsin ama yok o kadarını alamam dersen en azından 1660 Super, GTX 1660 Ti, RX 5600 XT gibi kartlar iyi gider. Tabi eğer şu an sisteminden memnunsan boşa masraf etme. RX 580 de iyidir. Yeterli gelmediği zaman daha güncel ekran kartlarıyla değiştirirsin.

Bütçen el veriyorsa 2060 Super ve ya RX 5700 XT gibi kartlar alabilirsin ama yok o kadarını alamam dersen en azından 1660 Super, GTX 1660 Ti, RX 5600 XT gibi kartlar iyi gider. Tabi eğer şu an sisteminden memnunsan boşa masraf etme. RX 580 de iyidir. Yeterli gelmediği zaman daha güncel ekran kartlarıyla değiştirirsin.
Ne yazık ki bütçem el vermediği için şimdilik RX 580 le devam edip monitörü düşürme kararı aldım yeni kullanmayı düşündüğüm monitör bu https://www.hepsiburada.com/acer-ka...or-p-HBV00000QOHZF?magaza=BETA PLUS TEKNOLOJİ 3-4 yıl sonra da RX 5700 le devam etmeyi düşünüyorum sizce bu şekilde sistem iyi mi ?

Kişisel bir tavsiye anakartı B450 serisi al ve monitörü 144Hz al. Eğer hastası değilsen Ryzen 3000 serisi almaya bilirsin ileride 3000 serisine geçersin. Monitörü bir kere al bir daha uğraşma derim. Ayrıca 3600 aldım stok soğutucu yeterli gelmiyordu soğutma konusunda ekstradan soğutma masrafına girdim. O yüzden ileride elindeki işlemciyi satıp direkt 3000 serisine geçme imkanın olur. FPS konusunda da acayip bir fark olmaz ekran kartın önemli orada çünkü. Bende Ryzen 1700'den 3600'e atladım istesem anakartı da değiştirmeme gerek yoktu fakat arkadaşıma sattığım için anakartla birlikte verdim. Gelecekte ekstra bir bütçe daha koyup sistemi güncellemek Ryzen tarafında çok keyifli. Unutma 3600 alacak isen ısınma problem olabilir yüksek frekans değerleri yüzünden önceki ekran kartımda Rx 580 idi. Çoğu oyunda halen yeterli seviyede bir ekran kartı.

@only darknes sakın monitörden kısma. Ekran kartını istediğin zaman kolay bir şekilde upgrade edebilirsin fakat monitör de o iş biraz zor. Gerekirse işlemciyi R5 1600 AF yap ama monitörü 144 Hz altına düşürme derim. Bu devirde 144 Hz altı monitör almak pek akıl karı değil ama sen bilirsin yinede.

Geri
Yukarı