Çözüldü Sistemin ihtiyaç duyduğundan daha yüksek kapasiteli bir PSU almak sisteme zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

melandre

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

7950X işlemci ve 4070 Ti ekran kartlı sistem topluyorum. Bu sistem için sanırım 750W fazlasıyla yeterli. Ancak 1000W'lık PSU kullanmamın donanımlara bir zararı olur mu? Sonuçta sistem çalışması için gereken gücü çekmeyecek mi?

Birkaç seneye 4090'a ve daha yüksek bir işlemciye geçtiğimde PSU'yu değiştirmeme gerek kalmasın istiyorum.

Bu arada almayı düşündüğüm PSU şu, bunun için de yorum yapabilirsiniz: FSP Hydro G Pro HG2-1000 1000 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Çözüm
Hayır vermez. Dediğiniz gibi ne kadar enerji gerekiyorsa o kadar çekecektir. Elektrik faturası farklı gelmez bu durumda da. Hatta çekeceği güçten daha fazla güç verebilen bir güç kaynağının alınması özellikle tavsiye edilir. İleriye yönelik düşündüğünüz için mantıklı karar almışsınız.
Aynısını kullanıyorum world mobilde indirim vardı 5300 e aldım 1 ay önce. İstersen konu aç 1000W psu tavsiye diye kötü demiyorum ama daha iyisi çıkabilir aynı paraya. Ben kablolarını sevmedim açıkçası üst düzey bir PSU diyerekten almıştım.

Merhaba.

7950X işlemci ve 4070 Ti ekran kartlı sistem topluyorum. Bu sistem için sanırım 750W fazlasıyla yeterli. Ancak 1000W'lık PSU kullanmamın donanımlara bir zararı olur mu? Sonuçta sistem çalışması için gereken gücü çekmeyecek mi?

Birkaç seneye 4090'a ve daha yüksek bir işlemciye geçtiğimde PSU'yu değiştirmeme gerek kalmasın istiyorum.

Bu arada almayı düşündüğüm PSU şu, bunun için de yorum yapabilirsiniz: FSP Hydro G Pro HG2-1000 1000 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Aynı PSU'yu kullanıyorum öneririm.

Şu versiyonunu tercih edin.
Hocam şurada iki psu'nun farkına bakıyorum: FSP Hydro G Pro 1000W - FSP Hydro G Pro ATX 3.0 1000W Karşılaştırması - Epey

Tek fark ATX 3.0 desteği sanırım. Bunun avantajı tam olarak nedir?

Tek fark ATX 3.0 desteği sanırım. Bunun avantajı tam olarak nedir?

Size pratikte hissedeceğiniz tek faydası 12VHPWR kablosu. Mesela seneye RTX 4090 alırsanız 12VHPWR kablosu ile bağlanıyor. Düz Hydro G Pro da bu çıkıştan mevcut değil. Dönüştürücü ile kullanabilirsiniz ama 4090 gibi bir kart ile kullanılmasını tavsiye etmem. 4090'a geçebilirim dediğiniz için ATX 3.0 & PCI-E 5 PSU'larda 12VHPWR çıkışı native olarak bulunuyor. İleriye dönük olarak almanız lazım.

ATX 3.0: belirli standartları geçebilen PSU'lara verilen bir sertifika. 3.0 almak için geçilmesi gereken gerekliliklere güncelleme geldi diyebiliriz.

PCI-E 5: 12VHPWR kablosu. Özetle bilmeniz gereken bu şekilde kafanızı karıştırmadan.

Size pratikte hissedeceğiniz tek faydası 12VHPWR kablosu. Mesela seneye RTX 4090 alırsanız 12VHPWR kablosu ile bağlanıyor. Düz Hydro G Pro da bu çıkıştan mevcut değil. Dönüştürücü ile kullanabilirsiniz ama 4090 gibi bir kart ile kullanılmasını tavsiye etmem. 4090'a geçebilirim dediğiniz için ATX 3.0 & PCI-E 5 PSU'larda 12VHPWR çıkışı native olarak bulunuyor. İleriye dönük olarak almanız lazım.

ATX 3.0: belirli standartları geçebilen PSU'lara verilen bir sertifika. 3.0 almak için geçilmesi gereken gerekliliklere güncelleme geldi diyebiliriz.

PCI-E 5: 12VHPWR kablosu. Özetle bilmeniz gereken bu şekilde kafanızı karıştırmadan.
Teşekkürler hocam.

PSU tercihimi FSP G Pro 1000W ATX 3.0 olarak değiştiriyorum 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı