Sistemin kararlığını ve genel bilgilerini öğrenme rehberi

image.jpeg

İleride böyle 1.7 bilyon hata almamak ve sisteminiz stabil mi değil mi çok fazla merak ediyorsunuz?
İşte aradığınız bir rehber olabilir bir sistemin bilgilerini öğrenmek ve de stabilite testi nedir bu işler hangi programlar ile yapılır bakalım.

image.jpeg

Görselde gördüğünüz gibi CPU-Z bir sistem bilgisini öğrenmek için sık kullanılan basit ve güvenilir bir program.
CPU: İşlemciniz hakkında bilgi verir ekrandaki gibi.
GPU ( Graphics): Grafik kartınız hakkında bilgi verir.
Mem ( Memory ): Geçici hafıza RAM hakkında bilgi verir.
CPU-Z bunlar dışında farklı seçeneklerde vardır tabii ki de ama yeni bilgisayar alıp işlemcisi nasıl ekran kartı özellikleri nedir gibi temel bilgileri öğrenmek için idealdir.
Artık rehberin stablite ve sağlık kısmına geçiyoruz.
OCCT.

image.jpeg

Ekranda OCCT menüsü görüyorsunuz ve bu program sisteminizi test eder ve de stabil mi değil mi hata var mı, yok mu gibi temel ve basit stabilite testleri için idealdir.
Sol altta video oynatma gibi bir tuşu var ona tıklayıp sisteminizi test edebilirsiniz. ( Bana bu sürümde hep komik gelmiştir :D )
Gelelim depolama aygıtlarına HDD ve SSD sağlını ve ısısını öğrenmeye.
Cyrstal disk info.

image.jpeg

Görselde gördüğümüz gibi basit ve kolay programı açıyorsunuz size zaten kendiliğinden gösteriyor sağlık ve ısıyı ayrıca da diskiniz hakkında basit bilgileride içermekte.
Önemli: Eğer mikron veya Samsung gibi SSD marklarını kullanıyorsanız kendi yazılımlarını indirmeniz tavsiyem olacaktır.
Memtest64.

image.jpeg

Memtest86 gibi RAM sağlınızı ve de stabilitesini test eder kullanışlı bir arayüzü var ve basit ayrıca da sol altta gördüğünüz gibi hata var mı kaç dakikadır bu test oluyor gibi bilgileri içermektedir.

Tüm testleri yaptıktan sonra sonuçlarınızı not alın hata varsa burada konu açıp yetkili birinden yardım isteyebilirsiniz.

İlk rehber olsa da en iyisini yapmaya uğraştım. Ban yersem cevaplara dönüş yapmam :(.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı