Sistemlerde darboğaz nedir?

Volkan Yıldız

Kilopat
Bilgisayar konularında sürekli "darboğaz" kavramını görüyorum. Tahminimce sistemdeki görüntünün kasması gibi bir şey.

Merak ettiğim şey şu, GTX 1080 Ti gibi ekran kartlarında "1080p'de darboğaz yapar mı?" başlıklar gördüm. Bu darboğaz olayını bir türlü anlamadım.

Tam olarak nedir bu bilgili birisi açıklayabilir mi? Güçlü işlemciler ve ekran kartlarına darboğaz yapar mı diye sormanın olayını tam anlamadım. Yakında bir bilgisayar toplayacağım ama pek bir bilgim yok.

Şu ana kadar aldığım parçalar şunlar:
Monitörü sona bıraktım ama darboğaz konularını çok görünce biraz endişe ettim hatalı bir şeyler mi aldım acaba? Sırf oyun amaçlı aldığım bir bilgisayar olacak. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Darboğaz temel olarak, düşük kalan bileşenlerin, daha iyi bileşenlerin hızına yetişememesidir. Yani düşük bir işlemci ile güçlü bir ekran kartı kullanmak gibi.
Ayrıca güçlü ekran kartlarını düşük çözünürlükte kullanınca da çözünürlükten dolayı bir darboğaz yaşanır.
GTX 1080 Ti için en az 2K çözünürlük gerekiyor.

Darboğaz temel olarak, düşük kalan bileşenlerin, daha iyi bileşenlerin hızına yetişememesidir. Yani düşük bir işlemci ile güçlü bir ekran kartı kullanmak gibi.
Ayrıca güçlü ekran kartlarını düşük çözünürlükte kullanınca da çözünürlükten dolayı bir darboğaz yaşanır.
GTX 1080 Ti için en az 2K çözünürlük gerekiyor.

Ben RTX 2000 serili bir sistem toplamak istiyorum, aklımda 2080 veya 2080 Ti var ama kalan parçalarla birlikte kara cuma indirimleriyle birlikte en ucuza toplamak istiyorum sistemi.

RAM, ekran kartı, güç kaynağı ve monitör şu andaki eksik parçalar. Bunun için ayrı bir konu açmamı mı önerirsiniz yoksa bu konudan devam edebilir miyim?

Bütçenizle birlikte bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirttiğiniz yeni bir konu açın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı