Site binasına fiber altyapı nasıl çektirilir?

NITRO

Hectopat
Makaleler
4
Şimdi arkadaşlar, bilen birileri bizlere yardım edebilirler mi? Mahallemizde fiber altyapı bulunmaktadır, lakin zamanında site yöneticilerinin bilgisizliği yüzünden bu fiber hat bizim sitenin binalarına çekilmemiştir. Ben şu an altyapının desteklediği maksimum hız olan 50 Mbit hipernet tarifesini kullanıyorum, gönlüm istiyor ki 75 veya 100 Mbps hızlara çıkayım ama maalesef bakır kabloların 'benim kumarım burada biter' zihniyetine takılıyorum.

Site başkanı ile konuştuğumda ise herhalde daha önceki.
TTNET: Sizin siteye de çekelim.
Site yöneticileri: Gerek yok
Lafından dolayı olacak ki benim tahminim bu yönde. TTNET şu anda bizim yönetime yok işte efendim bu işler mahalle mahalle sırayla, yok işte efendim şu an durumumuz müsait değil vs. bahanelerle 2 yıldır sitemizi oyalamaktadır. Bahsettiğim şehir de büyük bir şehir değil.

Velhasıl şimdi ben yasal süreç içerisinde sitemiz binalarına ve daireme kadar fiber çektirmek için (prizlere dahi) nasıl adımlar izlemeliyim? Kimlerle ve hangi tip ustalarla çalışmalıyım? Başından bu süreci atlatmış arkadaşlarıma sesleniyorum, erinmeden şunu tane tane madde madde yazabilirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
TT, kimse başvuru yapmadan fiber çekmez veya çekelim mi diye sormaz.

İş yöneticilerde ve daire sahiplerinde bitiyor. Yönetime baskı yapılmadığı sürece fiber gelmez.

Siz site adına başvuru yaptınız diyelim, yönetici itiraz ettiği an çalışmalar durur.

Yasal olarak bu kısmı atlatmanız lazım ve anladığım kadarıyla yöneticiler bunu istemiyor.

Fiberin çeşitleri var ama genel olarak konuşmak gerekirse;
FTTB için CAT-6 prizi yeterli.
FTTH için prize gerek yok. OBK kablo çekimi için elektrikçiye ihtiyacınız olabilir ya da benim gibi kendiniz çekebilirsiniz.

FTTB/xDSL yapılıyor mu bilmiyorum ama onun için klasik telefon kablosu prizi yeterli.

Kendi fiber konum;

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı