Site sunucu masrafları ne kadar?

Halka ve borsaya açık bir şirket olmadığımız için gelir ve gider kalemlerimiz ile ilgili açıklama yapmıyoruz. Ancak şu an Türkiye'de trafik sıralaması olarak pek çok özel ya da devlet kuruluşu, popüler resim hizmeti, büyük e-ticaret sitesi, ana akım gazete veya televizyon kanalından daha yüksek bir sıradayız ve buna uygun bir trafiğimiz ve altyapı, teknoloji yatırımımız var.

@Ali Güngör Üstad çok teşekkür ederim. Ben sadece sunucu giderini bilmek istemiştim o kadar geliri beni ilgilendirmez. Ama şunu merak ettim şimdi sizin sunucunuz ofisinizde mi?

Dedicated hosting olarak geçiyor. Kiralık sunucular kullanıyoruz. Paylaşımlı sunucu yüksek miktar trafik kaldırmıyor, yazılım ve yüke bağlı olarak birden çok sunucu çalışması gerekebiliyor. Sadece işlemci gücü, RAM ve depolama değil, veri merkezinin internet çıkış gücü de önemli. Ofisimizde değil sunucularınız, bu tarz bir veri merkezinde.

Dedicated hosting olarak geçiyor. Kiralık sunucular kullanıyoruz. Paylaşımlı sunucu yüksek miktar trafik kaldırmıyor, yazılım ve yüke bağlı olarak birden çok sunucu çalışması gerekebiliyor. Sadece işlemci gücü, RAM ve depolama değil, veri merkezinin internet çıkış gücü de önemli. Ofisimizde değil sunucularınız, bu tarz bir veri merkezinde.
Üstad son bir soru teknik özellikleri ney sunucunuzun?

En fazla 200-300 TL arasındadır. Tr sunucular yabancılarınkine göre güçlü oluyorlar ama hat hızları için istenen ücret fahiş oluyor.
Kardeş bence o kadar ucuz olacağını sanmam technopat gibi bir siteyi tutmak çünkü her gün resim ve yüzlerce konu açılıyor bunları yedeklemek lazım.

Güvenlik için harcanan masraf gerçekten çok kabarık oluyor, normal olarak XXXX haneli rakamlara çıkmış olabilirsiniz. 300tl olan serverver anlık 5000 kişiyi kaldırabilir ancak ddos ve flood ataklarını önlemek için makinenin 3-5 katı güvenlik ücreti alabiliyorlar :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı