Sitelerden nasıl zararlı bulaşır?

Yedinci Mühür

Decapat
Bazen araştırmam gereken bir konu oluyor ve birçok farklı siteye bakıyorum lakin bazıları ya trojan ya da adware uyarısı veriyor. Kaspersky Free Cloud kullanmaktayım. Sitelere girmekle nasıl bulaşabilir bu tarz virüsler? Mantığını açıklayabilir misiniz?

Bazen araştırmam gereken bir konu oluyor ve birçok farklı siteye bakıyorum lakin bazıları ya trojan ya da adware uyarısı veriyor. Kaspersky Free Cloud kullanmaktayım. Sitelere girmekle nasıl bulaşabilir bu tarz virüsler? Mantığını açıklayabilir misiniz?
Trojan indirdiğin bir dosyayı açtığın zaman bulaşır. Siteye girmekle reklam virüsü bulaşabilir.

O uyarılar daha çok sitede indirilebilir zararlı bir içerik veyahut oltalama tekniği varsa çıkıyor. Herhangi bir kullanıcı girdisi olmadan, tarayıcı açıklarını kullanarak sisteme bulaşabilen zararlı sayısı çok daha az fakat imkansız değil. Bunun nasıl yaşandığı zararlının türüne bağlı.

Ben sitelere gire gire reklam virüsü yemiştim. Bilmediğim bir ZIP dosyası indirerek de trojan bulaştırdım. İndirmeden önce dosyayı taratmanı öneririm.

İki türlü bulaşır.

1. yol; Trojan barındıran exe dosyasını, indirip çalıştırırsın ve Trojan, bilgisayarına yerleşir.

2. yol; yani senin merak ettiğin şey, bir şey indirmeden, Trojan bulaşır mı? Evet bulaşır fakat bunun için, browser sürümünde, security vulnerability olmalıdır. Eğer böyle bir şey, kullandığın browser'da mevcutsa, sandbox geçilebilir ve sistemine uzaktan trojan yüklenebilir, komutlar çalıştırılabilir.

Bunu önlemek için, Browser programını sürekli update etmen gerekir. Eski tarayıcılarda güvenlik sorunu olur ve bunları kullanan sitelere denk gelirsen, sistemine Trojan yükleyebilirler.

Örnek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsin. Tarayıcıyı exploit ediyorlar ve Windows'a Shutdown komutu gönderiyorlar. Trojan yüklenmesine izin veren exploitler de olur. Tarayıcın güncel olursa bu ihtimal azalır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bulaşmasa dahil senin hangi işletim sistemini kullandığını, bilgisayarının özellikleri ve benzeri çoğu şey biliyorlar.

Uyarı vermesinin sebebi sitenin kaydettiği çerezlerin zararlı olabilecek kod içermesi. Ama çerezler yürütülebilir dosya olmadığı için hiçbir soruna yol açmazlar. İndirdiğin şeylere dikkat etmen ve tarayıcını açıklardan zarar görmemek için güncel tutmaktan başka yapman gereken bir şey yok.

Geri
Yukarı