Sıvı metal bakır soğutucu bloğuna zarar verir mi?

The PC

Centipat
Laptopuma sıvı metal uygulayacağım her şey hazır (sıvı metal hariç ) fakat sıvı metal laptopun bakır soğutucu bloklarına zarar verir mi?
PC'de deneyimi olanlar varsa ve soğutucularının yüzeyi bakır ise de yazın, illa laptop için sormuyorum.
Araştırdığıma göre renk değişimi oluyor fakat performans düşüşü var mı?
Kimi var diyor kimi yok diyor.

Son düzenleme:
Hocam olmaz diye biliyorum ama gene işi bilen biri cevaplar bir de çok yavaş dikkatlı yapın hocam çağan hocam şeffaf oje ile CPU'nun etrafindaki devreleri kapatın diyordu ona dikkat edin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Söyle bir deney var.
Arkadaş Delid değil, "Termal macun yerine sıvı metal uygulasam sorun yaşar mıyım?" demiş. Sorun yaşamazsınız merak etmeyin, üst düzey bilgisayar üreticileri (örn. Alienware) laptoplarında sıvı metal kullanıyorlar.

Arkadaş Delid değil, "Termal macun yerine sıvı metal uygulasam sorun yaşar mıyım?" demiş. Sorun yaşamazsınız merak etmeyin, üst düzey bilgisayar üreticileri (örn. Alienware) laptoplarında sıvı metal kullanıyorlar.
Haklısınız. Dell Alienware'ye ek olarak bu sene bütün 10.Nesil Intel Comet Lake-H Core işlemcili bütün ASUS ROG modellerde sıvı-metal termal macun kullanılacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada bir problem olmayacağı belirtilmiş. Ancak dediğiniz gibi renk değişimi oluyormuş ve ilk sürüldükten sonra birkaç kez daha sürülmesi gerekiyormuş sıvı metal kuruduğu ve bakır tarafından emildiği için.

Ek olarak şurada çok büyük ve çok teknik bir konu var. Okuması gerçekten işkence gibi gelebilir o kadar sayfayı.

Ve tekrar sürülmeyle alakalı şu cümleler var:

"If liquid metal is exposed directly to copper and directly to the air (like put on some copper surface), all of the gallium will be absorbed within a few weeks, leaving the tin and indium as a hardened layer. Oxygen is what greatly accelerates this."

Mesela siz masaüstü bilgisayarın işlemcisine süreceksiniz sıvı metali, üstüne de bakır plakalı heatsink koyacaksınız. Laptopta da aynı olay olacak sanırım, yani süreceksiniz ve havayla temas olacak. Sonrasında heatsinki yerleştirseniz bile sürerken havayla temas olmuş olacak. Adam diyor ki sürdüğünüz bu madde birkaç haftada emilecek ve sertleşmiş bir görünüm bırakacak. Oksijen de bu durumu hızlandırıyor işte. Bu sebeple birkaç kez daha sürmeniz gerecekmiş. Mesela Nikelde maddeyi emme durumu olmadığı için tekrar sürmeye ihtiyaç duyulmuyormuş.

Performans düşüşüyle ilgili teknik konuyu okuyabilirsiniz. Böyle bir düşüş olacağını düşünmüyorum.

@The PC
Edit: Bir de bir arkadaş Bakır heatsinke sürmüş aşağıdaki videoda. İzlediniz mi bilmiyorum.

Son düzenleme:
Herkeze cevapları için çok teşekkür ediyorum hemen cevapladınız sorumu.
Genel görüş bakıra zarar vermediği yönünde sıvı metali uyguluyorum.
Termal grizzyl conductonaut alacağım.
Uygulayınca sonuçları paylaşırım.

Herkeze cevapları için çok teşekkür ediyorum hemen cevapladınız sorumu.
Genel görüş bakıra zarar vermediği yönünde sıvı metali uyguluyorum.
Termal grizzyl conductonaut alacağım.
Uygulayınca sonuçları paylaşırım.

Videodaki arkadaş da alacağınız sıvı metali kullanmış. Bu arada sıvı metalin fiyatı hem pahalı, hem riski de var. Normal bir termal macun yerine laptopta niye sıvı metal düşündünüz?

Geri
Yukarı