Sıvı metal macun riskine değer mi?

yaboxo4824

Hectopat
Selam,

Bu laptopu kullanıyorum 1 buçuk yıl oldu sıcaklıklardan hala memnunum ama termal macun değiştirmek istiyorum açıkçası. Sıvı metal macunlar çok cezbediyor. İletken oldukları için anakartın çöp olma ihtimali var.

Bu üründen alacaktım ama stokta kalmamış gerçi. Aluminyum bloğu aşındırdığını biliyorum ama bazı videolarda bakır blokta da iz bırakmış. Siz ne diyorsunuz bu konuda? Sizce alınan riske değer mi bu iş?

Bakır bant kullan işlemcinin etrafına. Normal bant kullanma işlemcin sıcaklığı yanlış ölçer.

Söylemeyi unutmuşum iletken olmayan bakır bant kullan. Bunun gibi:

Son düzenleme:
Sıcaklıklardan zaten memnunsan hiçbir gereği yok. Düzgün bir termal macun sür yeterli.
Açıkçası bunu da düşünüyorum hocam. Hiç uğraşmadan risk almadan direkt kaliteli bir macun alsam yeterli olur aslında. Çünkü çoğu kişinin aksine 1buçuk yıl geçmesine rağmen sıcaklıklarım iyi sayılır. Kaliteli macun ne önerirsiniz? Marka olarak Thermal Grizzly düşünüyorum. Kryonaut falan iyi duruyordu.

Bakır bant kullan işlemcinin etrafına. Normal bant kullanma işlemcin sıcaklığı yanlış ölçer.

Söylemeyi unutmuşum iletken olmayan bakır bant kullan. Bunun gibi:

Kapton bant diye geçiyordu hocam ondan kullanılıyormuş araştırdığım kadarıyla, diğer parçalarla etkileşimi de olmuyormuş zaten ama bu bilgiyi öğrendiğim iyi oldu teşekkür ederim.

Açıkçası bunu da düşünüyorum hocam. Hiç uğraşmadan risk almadan direkt kaliteli bir macun alsam yeterli olur aslında. Çünkü çoğu kişinin aksine 1buçuk yıl geçmesine rağmen sıcaklıklarım iyi sayılır. Kaliteli macun ne önerirsiniz? Marka olarak Thermal Grizzly düşünüyorum. Kryonaut falan iyi duruyordu.

Kapton bant diye geçiyordu hocam ondan kullanılıyormuş araştırdığım kadarıyla, diğer parçalarla etkileşimi de olmuyormuş zaten ama bu bilgiyi öğrendiğim iyi oldu teşekkür ederim.
Thermal Grizzly iyidir. Dediğin modeli alabilirsin, başka da olabilir.

i9 13900K i9 14700K 14900k ve Ryzen 5950X ve 7950X tarzı işlemicleri için kapton bant kullanın işlemcinin yanlarına kapton bant yapıstırın ekran kartına yaydığı ısı en azından düşer. Rahat nefes alırsınız. Hiçbir sorun yok 350 derece ısıya kadar dayanır. Zaten işlemci tam yükde ortalama en kötü ihtimal tam yükde 100 derece olsa gayet çok uzun süre dayanır.

Yeni konular

Geri
Yukarı