Sıvı metal macunlar nasıl uygulanmalı ve kullanılmalı?

GökBöri

Kilopat
Daha fazla  
Sıvı metal macunlar hakkında merak ettiğim bazı şeyler var, millet deli gibi uyguluyor. 50K'lık makinelere ama bunların riskleri tam olarak anlatılmıyor bence. Şimdi malumunuz PS5'lerde metal macun var ve bu yüzden dikey kullanan bazı kullanıcıların macunun akmasından dolayı cihazlarının bozulduğuyla alakalı yorumları görmüşsünüzdür. Ben de bir PS5 kullanıcısı olarak yatay kullanıyorum, riske etmem yani. Neyse PS5'in alamadığı ne gibi bir önlemi biz kendimiz alabiliriz de bunun önüne geçebiliriz? Yani laptopa uyguluyorsak mutlaka yatay mı kullanmamız gerek? Masaüstü işlemcilerin çoğu dikey konumlandırılmış, Yatay kasa artık pek görmüyorum, burada bir risk söz konusu değil mi? Ekran kartları neyse yatay olduğu için, dikey aparat kullanılmadıysa :), çok sorun olmaz. Temizlik konusunda sorum var: Bunların temizliği nasıl yapılıyor, mesela yanlışlıkla ankarta döktük, kapalı vaziyette olduğu için bir şey olmaz ama temizliğini nasıl yapacağız? Dökülürse anakart çöp mü yani? Son olarak şunu sorayım: Bunların bir ömrü var mı? Yani atıyorum 5 sene sonra özelliğini kaybedip daha da cıvıyıp akma tehlikesi artıyor gibi bir durum var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartın kapasitörlerinde yük kaldıysa direk anakart çöp olabilir. Sıvı metaller zamanla bozulmaz. 5-6 yıl sonra daha akışkan hale gelip akma ihtimali yok. Akacaksa sürdükten sonra akar. Düzgün şekilde uygulanırsa çok faydalıdır. Laptoplarda sürülecek kısımların yanına kafton bant tarzı yalıtkan bir bant çekilip akması önlenebilir. Aynı şekilde masaüstünde de ise akmasını engelleyecek biçimde bant çekilirse sıkıntı olmaz.

Geri
Yukarı