Sıvı soğutma bağlantısı nasıl yapılmalıdır?

Daylight Art

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, bugün bilgisayarımı kablolamasını düzenlerken, sıvı soğutucunun pompasından çıkan kablonun CPU fan 1'e bağlandığımı gördüm. Anakartımda pump fan 1 kısmı boştaydı ve internetten baktığım pump fun 1'e takılması gerektiğini gördüm. Soğutucunun fanlarının bağlantısını CPU fan1'e alıp pompa bağlantısını pump fan 1 ile değiştirdim. Doğru mu yaptım emin değilim. Bilgisayarı başlattığımda fanlar anlamadığım şekilde yüksek devirde dönüyorlar. BIOS'tan ayarlamaya çalıştım sonuç alamadım. Nerede hata yaptım?

Performansta bir değişiklik fark ettiniz mi?

Selamlar, bugün bilgisayarımı kablolamasını düzenlerken, sıvı soğutucunun pompasından çıkan kablonun CPU fan 1'e bağlandığımı gördüm. Anakartımda pump fan 1 kısmı boştaydı ve internetten baktığım pump fun 1'e takılması gerektiğini gördüm. Soğutucunun fanlarının bağlantısını CPU fan1'e alıp pompa bağlantısını pump fan 1 ile değiştirdim. Doğru mu yaptım emin değilim. Bilgisayarı başlattığımda fanlar anlamadığım şekilde yüksek devirde dönüyorlar. BIOS'tan ayarlamaya çalıştım sonuç alamadım. Nerede hata yaptım?

Sonuç olarak bağlantılar doğru olduğu için sorun olmaz normaldir ama genede bir sıcaklık testi yap belki bir sıkıntı olur gönlün rahat değilse eski yerine geri tak.

CPU_FAN portu boşta ise sistem her açıldığında CPU_FAN hatası verir. Pompayı CPU_FAN'a takın, sorun olmaz. Ya da sıvı soğutma fanlarını CPU_FAN'a takın.
CPU Fan Speed Ignore özelliği var BIOS üzerinde ben öyle kullanıyorum bir problem yaratmıyor.

B450 Aorus Pro kullanıyorum sys fan ve CPU fan var bende. Pompam CPU fana bağlı BIOS'ta 7500 RPM falan görmüşlüğüm var stok soğutucum 2500 RPM idi. Radyatörde soğutucu kullanmıyorum. Kasa mesh yapılı olduğundan kasanın kendi fanlarından yararlanıyorum.

Cpu_fan portu boşta ise sistem her açıldığında cpu_fan hatası verir. Pompayı cpu_fan'a takın, sorun olmaz. Ya da sıvı soğutma fanlarını cpu_fan'a takın.

Hocam zaten pump fan kısmı boştaydı ben pompadan çıkan kısmı CPU fandan söküp pump fana taktım radyatör fanlarınıda CPU fan kısmına taktım. Sıvı soğutucunun kitapçığında böyle gösteriyordu.

Performansta bir değişiklik fark ettiniz mi?

Hocam bilgisayarı bağlantıları yapıp yeniden başlattıktan sonra fan devri arttı nedense ve BIOS'tan grafiklerle oynadığım halde hız ayarlayamıyorum.

Resimdeki CPU fan 1 kısmına radyatör fanlarını taktım. Grafikler ne kadar oynasam o 1500RPM'den aşağıya düşüremiyorum hocam. Fanlar maksimum devirde çalışıyorlar.

Dosya Ekleri

• CPU Fan 1.png
    CPU Fan 1.png
    44,2 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:

Geri
Yukarı