Sıvı soğutma fan ayarı nasıl yapılır?

mak42001

Hectopat
Sıvı soğutma fan ayarı nasıl yapılır arkadaşlar? Her şey otomatikte böyle durması daha mı iyi? İşlemcim 7700K bosta 33-35 yükte 65-75 arası normal midir? Hiçbir şekilde overclock yoktur sistemde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutma fan ayarı nasıl yapılır arkadaşlar? Her şey otomatikte böyle durması daha mı iyi? İşlemcim 7700K bosta 33-35 yükte 65-75 arası normal midir? Hiçbir şekilde overclock yoktur sistemde.

Bende Cooler Masterluquid 120V var. İşlemcim Ryzen 5 1600x %40 yükte 40 - 45 arası sıcaklıkta. Sıvı soğutmada pompa devri ve fan devri önemli ama en çok pompadır. Normal değil bence. Bu arada sıvı soğutma aldığıma da pişmanım çok ses yapıyor ve pek bir fark göremedim hava ile.

Bende Cooler Masterluquid 120V var. İşlemcim Ryzen 5 1600x %40 yükte 40 - 45 arası sıcaklıkta. Sıvı soğutmada pompa devri ve fan devri önemli ama en çok pompadır. Normal değil bence. Bu arada sıvı soğutma aldığıma da pişmanım çok ses yapıyor ve pek bir fark göremedim hava ile.

XIGMATEK SCYLLA 120 EN8620 240MM SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

Bende ki sıvı soğutma bu memnunum sessiz çalışıyor ama dediğim gibi ben bunun ayarlarını nasıl yapacağım çünkü boşta fanlar çok yavaş dönüyor isterseniz videoda atabilirim?

XIGMATEK SCYLLA 120 EN8620 240MM SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

Bende ki sıvı soğutma bu memnunum sessiz çalışıyor ama dediğim gibi ben bunun ayarlarını nasıl yapacağım çünkü boşta fanlar çok yavaş dönüyor isterseniz videoda atabilirim?

Biostan akıllı fan yapınca az oluyor ama oyunlarda filan full kapasite çalıştırıyor. Bence kendiniz statilk olarak RPM lerini belirleyin.

Evet sistem yüke girdimi otomatik hızlanıyor ama insanlar 7700k’da boşta 25-30 alıyorken benim bu değerleri almam can sıkıcı nasıl yapacağım o dediğiniz ayarı yardımcı olurmusunuz?

merhaba hocam bende colormasterquid 240l sıvı sgutma kullanıorm kasayı vatandan topladım herseyi ordaki oemci arkadas taviyesi ile aldım diğer parçalardan memnnum fakat sıvı soğutma calısırken hem cok gürültülü calısıor hemde fan yırtıyor kendini cızırtı yapıor bunun cozumu yokmudur garantiye yollasınlar diye kasayı götürdüm vatana musteri hizmetlerindeki elemanlar kasayi inceledi fana kucuk bi kablo temas ediyordu ana kart plakasının arkasına aldık simdi ses cıkmıor dediler orda dinledim ses gitmişti fakat ortamda ses oldugu ıcın gitti sanmısım eve gidince kurdum kasayı seste yırtılmada azda olsa iyileşme war ama hala aynı sorun devam ediyor oda da ses 0 olunca asırı gurultulu fanlar cok rahatsız ediyor 2 saat dayanamıorm pc nın calısmasına garantiye yollasam cozumu sağlanır mı colormaster sadece vektron elektronik ile calısıor galiba öle gozukuor ınternette onlar ilede cok sikayet war forumlarda napcamı bılemıorm. senin sorunun cozulduyse cevap yazarsan bana sevinirim.

Merhabalar, radyatör fanları ayarını kendiniz yapabilirsiniz eğer sesten, sıcaklıktan rahatsız oluyorsanız. Pompa fanıyla oynamayın (büyük ihtimalle ayarlanmıyordur zaten). Veya anakartın önerdiği fan modları vardır onlardan birini seçebilirsiniz. İsterseniz kendi kullandığım fan eğrisini atabilirim (işlemcim R7 2700X).

-Konu biraz eskiymiş, tarihe dikkat etmedim. Sorununuz devam ediyorsa hala yardım edebilirim.

Merhabalar, radyatör fanları ayarını kendiniz yapabilirsiniz eğer sesten, sıcaklıktan rahatsız oluyorsanız. Pompa fanıyla oynamayın (büyük ihtimalle ayarlanmıyordur zaten). Veya anakartın önerdiği fan modları vardır onlardan birini seçebilirsiniz. İsterseniz kendi kullandığım fan eğrisini atabilirim (işlemcim R7 2700X).

-Konu biraz eskiymiş, tarihe dikkat etmedim. Sorununuz devam ediyorsa hala yardım edebilirim.

Merhaba. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Boştayken sıvı soğutmanın fanları yavaş çalışsa süper olurdu. Sürekli tam devir çalışıyor sanki.

Merhaba, sıvı soğutucunun radyatöre bağlı fanının veya anakarta bağlı herhangi bir fanın ''rpm- dönüş hızını'' değiştirmek isterseniz bir kaç farklı yoldan yapabilirsiniz. Birincisi BIOS üzerinden, diğeri fanları bir kontrolcüye bağlayıp, kontrolcünün kumanda edildiği uygulama ile. Üçüncüsü ise, anakartın kendi uygulaması ile. Bildiğim kadarıyla Asus ve Gigabyte'nin var. Asus'unkinin adı Fan Xpert 4 idi, Gigabytenin Smart Fan 5. Hatırladığım kadarıyla.

Yeni konular

Geri
Yukarı