Sıvı soğutma kasa önüne 360 mm mi, üstüne 240 mm mi takılmalı?

S4LEH

Centipat
Daha fazla  
RAM
2 x Apacer Panther Black-Gold 8GB
Ekran kartı
Asus TUF Gaming GeForce RTX 3060 V2 OC
Anakart
Asus B450M-DRAGON
İşlemci
Ryzen 7 5800x
Selam, sistemimde 120mm Gamepower marka sıvı soğutucu mevcut satın alırken hazır sistem olarak almıştım ve başka seçenek yoktu.
Şimdi ise oyunlarda CPU sıcaklığı 85 derecelere kadar çıkıyor. Bunun sebebini kasanın küçük olmasına bağlıyorum ekran kartı gerektiren oyunlarda ekran kartı ısısı direk egzoz fanını üzerine ısı vermesine rağmen içerdeki sıcaklık tahliye olamıyor ve bu CPU'ya yansıyor. Şimdi ise sıvı soğutmayı değiştirmeyi düşünüyorum sizce kasa önüne 360 mm mi, üstüne 240 mm mi almalıyım? Düşüncelerinizi bekliyorum.

Kasa: ASUS TUF GT301.

Gamepower sıvı soğutma berbat, 5800X'i nasıl soğutsun. Bu kasa çok da kötü değil airflow açısından. Sıvı soğutmayı değiştirmeniz sorununuzu çözer. 5800X için 240mm kaliteli bir sıvı soğutma yeterli olur.

Sıvı soğutmayı öne koyarsanız içindeki sıvının akışı yerçekimi ile mücadele etmek zorunda kalır devir yavaşlar pompa zorlanır ve performansı düşer.
Bu yüzden mümkünse sıvı soğutma üste takılmalı.
Dandik bir sıvı soğutmadansa kaliteli bir hava soğutma çok daha iyi sonuç verecektir.
Atıyorum noctua d15 , Deepcool ak620 , be quiet dark rock pro 4 gibi.

240MM 5800X'e yetmiyor fakat 360'lık alıp kasanın ön tarafına da takmanı önermem, kasanın hava akışını bozmuş olursun. Bana kalsa şuanlık Undervolt yapar, 45-46 gibi bir frekansa sabitleyerek kullanırdım. Zamanı gelince kasa ve 360'lık soğutucuyu aynı anda alırım.

240mm 5800X'e yetmiyor fakat 360'lık alıp kasanın ön tarafına da takmanı önermem, kasanın hava akışını bozmuş olursun. Bana kalsa şu anlık undervolt yapar, 45-46 gibi bir frekansa sabitleyerek kullanırdım. Zamanı gelince kasa ve 360'lık soğutucuyu aynı anda alırım.

Modeline göre 240mm, 5800X'e gayet yetiyor.

Hangi model hava sıcaklığı 40 derecede yetiyor mesela söyler misin? Daha önce stok halde 5800X kullandın mı?

Stock hali ile kaliteli bir 240mm gayet dizginlenebiliyir. Noctua gibi hava soğutmalar bile gayet yetiyor.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Önerebileceğiniz ürünleri de paylaşabilirseniz sevinirim.

Ayrıca dediğim gibi kasayı hazır sistem olarak aldığım için ya fan ile ya da 120mm sıvı soğutma seçeneği mevcuttu mecburen sıvı soğutmayı seçtim.

Geri
Yukarı