Sıvı soğutma konumlandırması performans düşürür mü?

Whystreo

Hectopat
Merhaba,
Arctic liquit Freezer II 360 alacağım kasam Dark Guardian Pro.
Videodaki arkadaş aynı soğutucuyu kasaya konumlandırıyor öndeki kasa fanlarını sökerek CPU soğutucu fanlarını öne takıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu şekilde yapmam performans düşüklüğü yapar mı? Alsam bu şekilde monte etsem sorun olur mu? CPU soğutucunun ömrü azalır gibi şeyler okudum.

Konumlandırma, doğrudan değil fakat dolaylı yoldan performansı düşürebilir. Yanlış konumlandırıldığı durumda yeterli soğutmayı sağlayamayıp işlemcinin %100 performansında çalışamamasına sebep olabilir.

Konumlandırma, doğrudan değil fakat dolaylı yoldan performansı düşürebilir. Yanlış konumlandırıldığı durumda yeterli soğutmayı sağlayamayıp işlemcinin %100 performansında çalışamamasına sebep olabilir.

Performans düşürmesi için sıcaklığın belli bir düzeyin üstüne çıkması gerek, 90 gibi. Bu konumlandırmada farazi bir şekilde 65 derece olacağı yerde 70-75 olur bu sıcaklıklar da performans düşürmez. 90 derecelere çıkması çok ütopik olur.

Düzenleme: Tabii burada ekipmanların modeli de büyük bir etken. Mesela: link

Hocam 240mm destekliyor kasam fakat o da diğeri kadar iyi performans vermeyeceği için 240mm almak pek istemiyorum.
ön panele takacağın 360mm hem daha az performans veriyor hemde pompanın ömrünü azaltıyor. Ayrıca işlemcinin ısınması için en azından 7950X3D veya 14700K falan olması lazım.

Ben üst panele 240 takmayı daha doğru buluyorum

Geri
Yukarı