Sıvı soğutma pompa bağlantısı nereye yapılmalı?

oguzhantukuc

Kilopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Merhaba,

Gigabyte B650M DS3H.
Corsair H100 RGB 240mm.
Ryzen 9 7900X.

Yukarıda belirttiğim komponentlere sahip bir PC kurdum dün ama aklıma takılan birkaç soru var.

Pompanın bağlantısını anakartımda pompa girişi olmadığı için CPU_FAN kısmına bağladım. Radyatör fanlarını ise y bağlantısı kullanarak SYS_FAN2 kısmına bağladım.
Aklıma takılan konu şu. Pompa her zaman %100 de çalışmalı diyenler var bu yüzden PWM olmamalı diyorlar. Burada doğru seçenek nedir? Bilen birine danıştığımda, radyatör fanlarını CPU_FAN'a bağla, pompayı SYS_FAN'a bağlayıp %100'e çek hep orada dursun dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Corsair H100 RGB ürününün kitapçığına baktığımda, pompayı CPU_FAN'a bağlamam gerektiği söyleniyor.

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Dostum aynı soğutucuyu kullandım. Neden kos koca corsair in dediği gibi yapmıyorsun? Yok efendim %100 de çalışması gerekiyormuş. Nasıl bir uydurmaca. Sıvı soğutmayı yazın yük altına girecek oyunlarda bile nadiren extreme moda çektim. Ayrıca corsair icue yazılımı ile pompa hızını ve fan hızını ayarlayabiliyorsun. Bütün fanları kitapçıktaki gibi CPU fan girişine tak böyle uydurmalarıda dikkate alma.

Maalesef bahsettiğiniz şahıs bilen biri değil. Talimatlara uyun.

Pompa anakartta varsa pompa girişine yoksa CPU_FAN'a bağlanır. Fanlarını SYS'ye takabilirsiniz. Taktıktan sonra iCUE üzerinden ayarlarını yaparsınız zaten. %100'de çalıştırmayı gerekecek extreme durumda kullanılacağını düşünmüyorum, belki yazın yük altında alınabilir. 🙂

Merhaba,

Gigabyte B650M DS3H.
Corsair H100 RGB 240mm.
Ryzen 9 7900X.

Yukarıda belirttiğim komponentlere sahip bir PC kurdum dün ama aklıma takılan birkaç soru var.

Pompanın bağlantısını anakartımda pompa girişi olmadığı için CPU_FAN kısmına bağladım. Radyatör fanlarını ise y bağlantısı kullanarak SYS_FAN2 kısmına bağladım.
Aklıma takılan konu şu. Pompa her zaman %100 de çalışmalı diyenler var bu yüzden PWM olmamalı diyorlar. Burada doğru seçenek nedir? Bilen birine danıştığımda, radyatör fanlarını CPU_FAN'a bağla, pompayı SYS_FAN'a bağlayıp %100'e çek hep orada dursun dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Corsair H100 RGB ürününün kitapçığına baktığımda, pompayı CPU_FAN'a bağlamam gerektiği söyleniyor.

Benim eski bilgisayardada soket yoktu kitapçıkta pompayı Cpu ya bağla demişti Cpu ya bağladım. Pompa zaten sıcaklığa göre kullanımını arttırıp azaltır senin ellemene hiç gerek kalmaz. Soğutma açısından kötü değildi full yükte 60-70 lerde geziyordu diye hatırlıyorum(120mm ucuz bir markaydı).

Merhaba,

Gigabyte B650M DS3H.
Corsair H100 RGB 240mm.
Ryzen 9 7900X.

Pompa her zaman %100 de çalışırsa o soğutucuyu 1 yıl sonra kullanamazsınız.

Aio olmalı anakartta o sokete tak. Yoksa cpuya tak ve cpu fan speed %100 olsun. Pompa hızını düşük bırakma çünkü her radyatör içinde az da olsa hava kabarcıkları bulunur. Pompa yavaş çalışırsa bu kabarcıklar pompa kısmında kalabilir ve tam soğutma saglayamayabilirsin. Bu sebepten sıvı akış sesi de çıkabilir pompadan. Zaten aio soketiniz varsa ve ona takarsaniz pompa otomatik olarak yüzde yüz de çalışır.

Eğer yukarıda yazdığım sorunlar oluşmuyor ise pompa hızını otomatik olarak da kullanılabilirsin ancak öncelikli tercih tam hızdir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı