Sıvı soğutma sıvısı azalması nasıl anlaşılır?

Aritta

Kilopat
Merhaba. NZXT M22 Kraken kullanıyorum. 2.5 yıl oldu kullanmaya başlayalı ve günlük ortalama yüksek saatlerde çalıştı bilgisayar. İşlemci son 2 ayda en ufak yükte bile aşırı ısınmaya (hemen hemen her oyunda 100 dereceye dayanıyor) başladı. Pompanın kablosunu anakarttan söküp bilgisayarı çalıştırmayı denedim fakat bilgisayar over tempeture hatası verip hiç açılmadı yani az da olsa işe yarıyor gibi gözüküyor. Eskiden bilgisayarı ilk çalıştırdığım zaman sıvı soğutmadan sıvı akma sesi duyardım fakat artık duymuyorum. Sizce sıvısı azalmış olabilir mi? Bir de eğer sıvısı azalmışsa nasıl çözebilirim bu sorunu?
Ayrıca forumlarda bilgisayarı yatır tarza taktikler görmüştüm. Bilgisayarı sırtüstü hariç hangi yöne yatırırsam yatırayım sıcaklık fırlıyor ve bilgisayar hemen kilitleniyor. Sırtüstü yatırıp biraz bekledikten sonra tekrardan bilgisayarı açabiliyorum yoksa direkt açıldıktan 1 dk sonra bilgisayar kilitleniyor.

Evet 2 ay oldu hatta.

Bir de işlemcim i7 10700. Acaba ömrü bitti de artık eskisi kadar soğutamıyorum mu çünkü ilk zamanlar hiç sorun yaşatmıyordu şu an 95 derecede çalışan oyunu 65'te çalıştırıyordu.

Kesinlikle soğutma problemin var işlemciden kaynaklandığını düşünmüyorum. Macunu fazla sürmüş olabilirsin? Takamamış olabilirsin? Pompan bozulmuş olabilir. Kapalı sistemde sıvı azalamaz çünkü ısınıp buharlaşsa bile kapalı sistem olduğundan su içerde yeniden yoğuşur. Fakat pompanız bozulmuş ve suyu çeviremiyor olabilir.

Macunu ideal sürmüş olduğumu düşünüyorum hatta birden fazla kez sürdüm çünkü bir ara hiç açamıyordum bilgisayarı. M22 modelinde birçok kişi pompa bozukluğu yaşamış fakat hepsinde bir ses geliyor ama bende yok o ses. Dediğim gibi başlangıçta eskiden duyduğum sıvı sesi artık yok ama sanki böyle bir çekme sesi geliyor başta.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı