Sıvı soğutma takıldığı zaman sistem açılmıyor

Vitallus

Femtopat
Daha fazla  
Cooler Master Masterliquid Lite 240'ı bugün aldım ve montajını yaptım bilgisayarımı 4 aydır sorunsuz şekilde kullanıyorum anakartım B450M Dragon sıvı soğutucuyu taktığımda monitöre görüntü, klavyenin ışıkları ve mouseun ışıkları gelmiyor ve sistem açılmıyor kısaca ama stok soğutucuyu taktığımda bilgisayar sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Fan girişlerini CPU fan slotuna pompayı ise cha fan slotuna taktım. Sistemin toplam ihtiyacı olan güç 400W civarındadır. Sorunun ne olduğunu saatlerdir arıyorum fakat bulamıyorum. Sistemim;

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz.

ASUS B450M Dragon 4400MHz(OC) DDR4.

XPG 16 GB (2x8GB) Gammix D10 3000MHz CL16 DDR4.

ASUS TUF 3 Radeon RX 5600 XT OC Evo 6 GB GDDR6.

XPG 512 GB SX8200 PRO PCI-e gen3x4 m.2.

Power Boost VK-G3403S 650W 80+

Bilgisayarımda sıvı soğutma yokken 4 tane, varken 5 tane fan bulunuyor.
Denediklerim;
BIOS pilini ve RAM'ları defalarca çıkarıp taktım herhangi bir statiklenme ihtimaline karşı.
Anakartımın içinden çıkan speaker kablosunu taktım 1 uzun 2 kısa şeklinde geldi ses.
RAM'leri ve ekran kartını silgi ile sildim, RAM slotlarını da temizledim.
Sıvı soğutma montajlıyken kablolarını çıkarıp açmayı denedim yine de açılmadı.
2 RAM'i de teker teker tüm slotlarda denedim.
Ekran kartını çıkarıp anakarttan görüntü almayı denedim yine de alamadım.
Sıvı soğutucu dışındaki tüm fanların kablosunu çıkarıp açmayı denedim.
Jumper'a tornavida değdirip BIOS'u sıfırladım.

Bir sonraki deneyeceğim yöntem, iki fanı da PSU ya bağlayıp pompayı da CPU Fan'a bağlamaktır.
Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Montajda sıkıntı var belli ki. sıcaklığı koruyamayıp sistem kendini kapatıyor işte.
Eski soğutucuyu takınca durum düzeliyorsa sıvı soğutmanın kurulumunda veya bağlantılarında bir hata aramak gerekir. Eğer eskisi haline çevrildiğinde yine de çalışmıyorsa anakart bozulabilir.

Sıvı soğutmayı taktığında ekran kartını çıkarıp açmayı dene güç kaynağının yeterli olup olmadığını anlamak için. Güç kaynağı yetersizliği ile ilgili değilse ürünü iade edip değiştirmeyi dene belki sıvı soğutucunda bir problem vardır.

Anakartımda sadece CPU FAN ve CHA FAN girişi mevcut.
Montajda sıkıntı var belli ki. Sıcaklığı koruyamayıp sistem kendini kapatıyor işte.
Eski soğutucuyu takınca durum düzeliyorsa sıvı soğutmanın kurulumunda veya bağlantılarında bir hata aramak gerekir. Eğer eskisi haline çevrildiğinde yine de çalışmıyorsa anakart bozulabilir.

Sistem hiç açılmıyor ama kasanın ışıkları sürekli yanıyor fanlar stabil şekilde çalışıyor sadece ekran gelmiyor, klavye ve mouse çalışmıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı