Sıvı Soğutması mı yoksa Hava Soğutma mı?

MiracleSound

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar artık stok işlemci soğutucusundan sıkıldığım ve performans alamadığım için yeni soğutucu almaya karar verdim. İki soğutucu arasında kaldım. Bir tanesi sıvı soğutma bir tanesi hava soğutma. Yeni soğutucu aldığımda overclock yapacağım ona göre tavsiyede bulunursanız sevinirim. Birde arada fiyat farkına ne kadar değer sizce?

1. Seçenek: Akasa Venom Voodoo fiyat 177Tl
2. Seçenek: Deep Cool Maelstrorm 240T fiyat 296Tl

Sistem:
İşlemci: Intel İ5 4690k
Anakart: Msi Gaming 3
Ram: Gskill Ripjaws 4x2 Dual kit 1866Mhz Ram Cl9
Kasa: Zalman Z3 Plus 600Le
Psu: Kasaya dahil 600W zalman psu
Depolama: 120gb SSD + 1Tb Hdd

Tabi daha iyi olacağı kesin fakat fiyatfarkına değecek mi onu merak ediyorum. Mesela şuan stok soğutucu ile boştayken 35 derecede geziyor. Gta 5 oynarken 72-73 derecede geziyor. Ne kadar fark olur acaba.

Aslına bakarsanız bu saatten sonra sıvı soğutma almak daha mantıklı. Belki belirttiğiniz iki seçenek de birbirine yakın performaslar verebilir ama sıvı soğutmalar hem daha kompakt hem de daha sessizler. İyi performans veren hava soğutmalar oldukça büyük oluyor, kaldı ki ben anakartımın üstüne 1kg ya yakın bir soğutucu takmak istemem. Bir de kasa içindeki yer daralıyor epeycene. Kasam uygun olsa ben de sıvı soğutma kitlerinde almak istiyorum. Artık eskisi kadar çetrefilli de değiller, çok iyi oldu bu tip ürünler.

Tabi daha iyi olacağı kesin fakat fiyatfarkına değecek mi onu merak ediyorum. Mesela şuan stok soğutucu ile boştayken 35 derecede geziyor. Gta 5 oynarken 72-73 derecede geziyor. Ne kadar fark olur acaba.
Profesyonel hız aşırtma yapanlar sıvı soğutma vb şeyleri tercih ediyorlar. Adamlar 7 GHz gibi bir hız elde ediyorlar :D

Bütçe ve kasadaki boşluk el verdiği sürece tabi ki sıvı soğutma. Arkadaşların da dediği gibi ses seviyesi olsun boyutu olsun verimliliği olsun sıvı soğutmalar hava soğutma çözümlerinden bir kaç adım öndedir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı