Sıvı sogutmaya 4000 RPM fan takmak

Caner avcı

Centipat
Daha fazla  
Sıvı sogutucu almayı dusunuyorjm alacağım sıvı sogutma 2600 RPM gametch 240 mm sıvı sogutma gayet iyi sogutuyor ama ben daha fazla sogutması icin 4000 bin RPM 12 cm fan takmak istiyorum takarsam bir sıkıntı olur mu? Sesten rahatsiz olmam yardimcı olursaniz sevinirim tsk.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230131-114617.png
    Screenshot_20230131-114617.png
    219,3 KB · Görüntüleme: 23
Bir işe yaramaz. Önemli olan RPM'den çok basınç değeri.

Kaldı ki Gametech soğutma berbat pompası, berbat radyatörü ile en baba fanı taksan dahi iyi soğutamaz. Sisteme sıvı damlatmayacağının, damlatırsa markanın zararı karşılayacağının garantisi de yok.

Sıvı soğutma için bütçe nedir? İşlemciniz nedir?

Gerek olacağını sanmıyorum. Ses rahatsız etmese de ısıyı müthiş derecede düşüreceğini sanmıyorum basınç değeri yüksek olmadığı sürece. Kasanı da aynı derecede havayla beslemen gerek. Yoksa negatif basınç oluşturarak kasanın tüm boşluklarından toz çekmesine neden olursun.

Bu arada çıkacak olan sesi hafife alma. Bilgisayarın açık durduğu sürece hiç azalmayacak bir sesi kulaklık takarak oynasan bile rahatlıkla duyabileceksin. Ayrıca evde de yakın odalarda duyulacaktır. Çok kötü vızıltısı oluyor.

Bir işe yaramaz. Önemli olan RPM'den çok basınç değeri.

Kaldı ki Gametech soğutma berbat pompası, berbat radyatörü ile en baba fanı taksan dahi iyi soğutamaz. Sisteme sıvı damlatmayacağının, damlatırsa markanın zararı karşılayacağının garantisi de yok.

Sıvı soğutma için bütçe nedir? İşlemciniz nedir?

İşlemci i5 9500 6 cekirdek gametch sıvı sogutucu iyi degilmi sıvı nasıl damlatiyor sjsjshhs elimize aldıgımizda beli olur zaten veya sivı damlatsa o icindeki sıvı iletken sıvımı tsk.

İşlemci i5 9500 6 cekirdek gametch sıvı sogutucu iyi degilmi sıvı nasıl damlatiyor sjsjshhs elimize aldıgımizda beli olur zaten veya sivı damlatsa o icindeki sıvı iletken sıvımı tsk.

Pompanın basınc hızının mı iyi olması lazım.

Gerek olacağını sanmıyorum. Ses rahatsız etmese de ısıyı müthiş derecede düşüreceğini sanmıyorum basınç değeri yüksek olmadığı sürece. Kasanı da aynı derecede havayla beslemen gerek. Yoksa negatif basınç oluşturarak kasanın tüm boşluklarından toz çekmesine neden olursun.

Bu arada çıkacak olan sesi hafife alma. Bilgisayarın açık durduğu sürece hiç azalmayacak bir sesi kulaklık takarak oynasan bile rahatlıkla duyabileceksin. Ayrıca evde de yakın odalarda duyulacaktır. Çok kötü vızıltısı oluyor.

Pompanın basınc hızı yüksek olursa ne olur bir de gametch 240mm sıvı sogutma iyi degilmi paraya kıyıp Corsair H100X mi alsam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı iletken olsun olmasın sistem için zararlıdır. Kaliteli soğutmaların en iyi tarafı da kullanılan malzeme ve işçiliğin de kaliteli olması. Ucuz fiyatlılarda daha dikkatli kullanmak gerek. Pompaları da daha çabuk arıza verebiliyor ucuz modellerin. Bu arada işlemcine zaten şu haliyle bile yetecektir. Çok abartı ısınan bir işlemcin yok. Sıvı soğutucuyu aldığın gibi güzelce tak kullan. Kaliteli bir termal macun ile işini görecektir. Sadece sırtını fazla dayayıp ürüne güvenme o kadar.

O işlemci için sıvı soğutma almak, parayı çöpe atmak demek.

Ek olarak gülecek bir şey yok. Radyatör/pompa bağlantı noktasından soğutma sıvısı sızarsa tüm sistemi çöp edebilir.

Ve evet, iyi değil.

Sıvı iletken olsun olmasın sistem için zararlıdır. Kaliteli soğutmaların en iyi tarafı da kullanılan malzeme ve işçiliğin de kaliteli olması. Ucuz fiyatlılarda daha dikkatli kullanmak gerek. Pompaları da daha çabuk arıza verebiliyor ucuz modellerin. Bu arada işlemcine zaten şu haliyle bile yetecektir. Çok abartı ısınan bir işlemcin yok. Sıvı soğutucuyu aldığın gibi güzelce tak kullan. Kaliteli bir termal macun ile işini görecektir. Sadece sırtını fazla dayayıp ürüne güvenme o kadar.

Hocam 1500 2000 bin arası bütçem var hangisini önrerirsiniz sıvı sogutmanın aslında hava sogutmsı alacaktım kule tipi 2'li islemcinin alanı kücük oldugundan almadım sıvı sogutma tercih etim gametch para tuzagi mı? 2 bin TL bütçe var 240 mm sıvı sogutucu lazım hangisi arza cikartmaz hocam.

Gametech çin işi en düşük kalitelilerden. Ne fanı, ne pompası ne de radyatörü seni uzun süre götürmez. Paylaştığım Corsair tam senin bütçende aslında. Dediğim gibi ben de kullanıyorum bir buçuk senedir ve çok memnunum. Fanları da pompası da 5600x'i OC altında çok iyi dizginliyor, serinletiyor.

Geri
Yukarı