Sıvı Soğutucu mu? Fan Soğutucu mu?

• Konuyu başlatan nvyst
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 36
  • Görüntüleme 7B

nvyst

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle bilgisayarımın özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

İşlemci: İntel i5 6500 3.2 GHz 1151 LGA
Anakart: MSI Z170-A PRO
RAM: Corsair Vengeance 16 GB (2x8) DDR4 2400 MHz CL16
Ekran Kartı: MSI Nvidia GeForce GTX 950 2GB GDDR5

Şimdi izninizle sorunumu anlatmaya başlayayım.

Bu bilgisayarı Vatan Computer mağazasından toplattım. Bilgisayarın parçalarını seçerken orada çalışan adam bana işlemci için fan almak ister misin diye vurgulayarak söyledi ben ise hayır dedim. Bilgisayarda GTA 5, State Of Decay, Just Cause 2 gibi yüksek grafikli oyunlar kurunca işlemcim 10 dakika gibi bir süre sonra çok ısındığı için bilgisayarım shutdown oluyor. Isınan işlemcim delirircesine bilgisayarı arka arkaya açıp shutdown yapıyor ve böyle bir döngüye giriyor fişi çekene kadar. Asıl soruma geçelim işlemcimin ısınmaması için sıvı soğutmamı almalıyım yoksa fan soğutucu mu almalıyım? Hangisi daha uygun olur? Sıvı soğutucu diyorsanız sıvı soğutucu önerin, fan soğutucu diyorsanız fan soğutucu önerin. Sonuçta para vereceğim diyelim ki fan soğutma aldım yine aynı şeyler oldu gidip üstüne sıvı soğutma alırsam param boşa gider. Lütfen yardımcı olun.

Hız aşırtma düşünüyorsan sıvı soğutma daha iyi gider ve uzun ömürlü olur tabi dandik olanlardan değil. Led'li, pencereli kasada güzel duracaktır. @BilgisayarKurdu 250 TL Altı bütçeye hocamız hava soğutma öneriyordu.

60 liralık bir soğutucu yeterli. Normalde stok soğutucuda yeterli. Sıcaklık yüzünden kapanıyorsa başka sorun olabilir. Stok soğutucunun tam oturduğundan emin ol. Bütçen fazla ise sıvı soğutma al. İlerde i7 7700K takınca çok güzel ikili yapabilirsin. Yeni çıkacak işlemciler 1151 soket çıkacak diye biliyorum. Sıvı soğutma i5 6500 için fazla ama ilerde yükseltirim işlemciyi dersen bütçende varsa sıvı soğutma al.

Bence yeni bir fan almak yerine önce işlemcinin neden ısınıp bilgisayarı kapattığını çözmek daha doğru olur. O işlemci ile stok soğutucu geliyor diye biliyorum ve Stok soğutucu gayet yeterli olacaktır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı