Sıvı soğutucu vs hava soğutucu

Hava soğutma daha performanslı. Sıvı soğutma biraz prestij. Küçük kasalar için avantajlı bunun dışında pek bir artısı yok.

5600 işlemci normal kullanımda sıvı soğutmaya ihtiyaç duymuyor. Yüksek performans bir termal macun ve kaliteli bir hava soğutma ile, sıvı soğutmanın yarı parasına işinizi çözebilirsiniz.

Ryzen 7 7700X ile birlikte Noctua NH-D15 hava soğutucu kullanıyorum üst seviye denebilir ve yeterli geliyor.

O işlemci için sıvı soğutma aşırıya kaçar. @394919 hocam güzel bir ürün önermiş zaten. Ayrıca bizzat Mersin'e gittim. Bunu da belirteyim. Sıcaklık ve nem fazla ama hava soğutmayı geçersiz kılacak bir şey yok.

Alabiliyorsanız sıvı soğutma alın. Hava soğutma kasanın içinin sıcak olmasına sebep oluyor, bu da ekran kartının sıcaklığını etkiliyor.

Tam tersi hava akışı daha çok olacağı için kasanın havasını da etkiler. Kendim Arctic Freezer e-sports Duo kullanıyordum eski kasam önü cam bir kasaydı ve ekran kartını 8 derece daha serin çalıştırıyordu.

Kasa da müsaitlik yoksa sıvı sogutma alıp bi yerlere sıkıştırmaktansa, kule tipi alıp giriş,çıkış fan eklemek daha mantıklı olur düşüncesindeyim. İşlemcinizi sogutmak da zor olmayacaktır. Bütçenize göre ulaşabildiğinizi alabilirsiniz.

Dostum selam, daha 1 hafta önce sıvı soğutmadan hava soğutmaya geçmeye karar verdim. İşlemcim 5600x benim de. Silverstone pf240 kullanırım yaklaşık 2 sene. İlk aldığım ürün 1. Senenin sonunda pompa arızası sebebiyle değiştirildi. Eylül ayında olmuştu bu olay. Geçen hafta tekrardan arızalında yeni gönderilen ürün. Diğer markalarda da bu tarz pompa arızasının olduğunu çok kez gördüm. O yüzden hava soğutma almaya karar verdim bende. Eğer illa sıvı soğutma tercih edeceksen de arctic lf ye bakabilirsin diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı