Sivil havacılıkta göz sınırı

318177

Hectopat
Selam yaşım 17, pilotaj okumak istiyorum fakat bir sorunum var benim her iki gözümde.
-3, 25 miyop.
-1, 25 astigmat toplam -4, 5 tek göz.(iki gözümde aynı son 2 yıldır ilerleme yok 2 farklı doktora gittim 2 side 2 doktorda şaşırdı ilerlememesine.)
İleride çizdirmeyi düşünüyorum fakat belli bir sınır varmis ve pilotluğa engel değilmiş aklımdaki soru şu bu numaralar pilot olmama engel mi?
İleride lazer ameliyatı olsam pilotaj okumama engel olur mu? (sanirim okula baslamadan once saglik raporu gibi bir şey istiyorlar) aklımdaki soruların cevabını bir türlü sağlam kaynaklardan doğrulayamadim fikirlerinizi paylaşirsanız çok sevinirim. :(

@Jira @painkiller sizin bu konu hakkinda bilginiz var mı? Yanilmiyorsam sizleri daha önce forumdaki havacılık konularinda görmüştüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Miyop her göz için -5, astigmat her göz için 2. Bunların toplamına da göz doktoru karar veriyor. Bunlar şu anda THY’nin aradığı şartlar. Genelde de bütün firmalar yakın değerler yazar şartlara. Eğer lazer veya ameliyat olursan ameliyat öncesi dereceler geçerlidir. Ayrıca ameliyatını ya da operasyonunu yapan doktordan imzalı açıklamalı rapor getirmeni şart koşarlar.

Miyop her göz için -5, astigmat her göz için 2. bunların toplamına da göz doktoru karar veriyor. Bunlar şu anda THY'nin aradığı şartlar. Genelde de bütün firmalar yakın değerler yazar şartlara. Eğer lazer veya ameliyat olursan ameliyat öncesi dereceler geçerlidir. Ayrıca ameliyatını ya da operasyonunu yapan doktordan imzalı açıklamalı rapor getirmeni şart koşarlar.

Hocam tekrardan selam;
Diyelim ameliyat oldum doktordan rica ettim rapor icin doktor imzali aciklamali rapor sunar değil mi?
Yoksa ugrasamam deyip basindan sagma yapar mi?
Benim icin cok onemli bayagi bir suredir calisiyorum derslere (+ingilizceyide b2'ye kadar ilerlettim gibi suanlik) her şeyi biraktim şu an inanin Spotify'dan sarki bile dinlemiyorum o derece cok kasıyorum ama her zaman böyle cok kafaya takinca basaramiyor insan ondanda korkuyorum cevabiniz icin cok teşekkür ederim :)

Diyelim ameliyat oldum doktordan rica ettim rapor icin doktor imzali aciklamali rapor sunar değil mi?
Tabi verir. Neden istediğini açıklarsan vermesinde bir sıkıntı yok zaten.
Yoksa ugrasamam deyip basindan sagma yapar mi?
Onlar da biliyorlar zaten isteyeceklerini. Eğer çizdirme vs. yaptıracaksan öncesinde doktorunla bu durumları zaten görüş bilgi al mutlaka.
cok kasıyorum ama her zaman böyle cok kafaya takinca basaramiyor insan ondan da korkuyorum
Çok kasar çok takar çok korkarsan gerilmene sebep olur. Bunu yapma. Beynin de bilgisayar gibi düşün hiç durmadan render alırsan ne işlemci kalır ne GPU ortada:) Kendini tatmin edecek seviyede çalışıyorsan zaten biraz dinlenmende ya da rahatlamanda sakınca yok. Kendi karar mekanizman kendin olacaksın. Aynaya baktığın zaman "Evet yeterince çabalıyorum" diyebiliyorsan sorun yok;) Biraz da şans faktörü yanında olursa zaten başarmaman için engel kalmaz ortada:)

Tabii verir. Neden istediğini açıklarsan vermesinde bir sıkıntı yok zaten.

Onlar da biliyorlar zaten isteyeceklerini. Eğer çizdirme vs. yaptıracaksan öncesinde doktorunla bu durumları zaten görüş bilgi al mutlaka.

Çok kasar çok takar çok korkarsan gerilmene sebep olur. Bunu yapma. Beynin de bilgisayar gibi düşün hiç durmadan render alırsan ne işlemci kalır ne GPU ortada:) kendini tatmin edecek seviyede çalışıyorsan zaten biraz dinlenmende ya da rahatlamanda sakınca yok. Kendi karar mekanizman kendin olacaksın. Aynaya baktığın zaman "evet yeterince çabalıyorum" diyebiliyorsan sorun yok;) biraz da şans faktörü yanında olursa zaten başarmaman için engel kalmaz ortada:)

Çok teşekkürler yorumlarınız için.

Pilot olmak hedefinizse de pilotaj okumanın anlamı ve faydası yok pek. Dört yıllık daha geçerli bir bölüm okuyun derim. Pilotluktan vazgeçerseniz elinizde daha geçerli bir diploma olur. Uçak firmaları pilotaj mezunu değil, lisans mezunu arıyor.

Geri
Yukarı