Sivrisinekteki mucizevi yetenekler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu koca evren tek bir hücreden bölünerek olmuş olamaz ya.
Şaka gibi ya, birader evren ile tek hücrenin ne alakası var ya. Evren 13.8 milyar yildir var, tek hücreli canlilar 3.8 milyar yil önce oluştu. Evrenin oluşumu ile doğadaki canli oluşumu bir değil. Ikisi farkli şeyler. Evrim sadece ve sadece dünya üzerindeki yaşamı konu edinir.

Göz nasıl oldu? Nasıl ışığa duyarlı oldu?

Son cumlede isi Tanri'ya baglamasi biraz garip kacmis. Her seyi dine baglamaya kalkarsak isin icinden cikilmaz. O zaman butun dunya topraktan bir anda bitiveren Adem ile onun kaburga kemiginin cocuk yapmasi ve bu cocuklarin ensest iliski ile uremesinden cogalmis olmali. Gunes batida camura batmali, kiyamet gunu de her biri milyarlarca dunya buyuklugundeki yildizlar yere dokulmeli. Bu yazdiklarima kizmayin, inandim - iman ettim dediginiz kitapta yaziyor. Benim cumlelerim degil.

@M3ric Bunlar inandıkları kitapları okumamişlar ki, okuyan neyin ne olduğunu biliyor. Sağdan, soldan duyduğu ayeti atarak kitabı okuduklarini saniyor bunlar maalesef. Ayetleri göstersen de burada öyle yazmiyor kastettiği şey farkli diyorlar, niye Allah ne yazdığını bilmiyor mu, aslinda öyle demek istememiş diyorlar böyle bir kafa yapilari var işte. Topraktan, ademin kaburga kemiğinden yaratıldığına ihtimal veriyor, evrimin somut gerçeklerine ise yok öyle bir şey, palavra bunlar diyor.

Yok herkes anlamak istediği gibi anlarsa olmaz zaten. Her şeyin bir ilmi ve açıklaması var. Kuran'ın da bir açıklaması ilmi var. Nasıl ki edebiyatta bir eseri ilk okuduğumuz da anlamadıysak o şekilde düşünmemiz icap eder. Tefsir ilmi bu yüzden var.
İslam da her şeyin bir açıklaması izahı vardır. Yeter ki doğru kaynaktan araştıralım. Allah hepimize hidayet nasip etsin. :)

Son düzenleme:
"Biz sana her şeyi apaçık beyan eden kitabı indirdik" yaziyor. Sonra bakiyorsun her okuyan kendine gore tercume - meal yazmis. Sonra da Arapca'da bilmem kac bin kelime var, Turkce'de tam karsiliklari yok. Biz de onu diyoruz zaten. Bu Arap dinidir, baska milletler icin, baska zamanlar icin degildir. 1500 yil oncesinin Kureys kabilesinin kullandigi Arapcayi bilmeyen adam bunu anlayamaz. O zaman nerede kaldi evrenselligi? Tum dunyanin isi gucu yok cin masallari anlatan bir kitap icin oturup yillarca ortacag Arapcasi mi ogrenecegiz. Her seyi gectim, su kolelik meselesi bile yeter. Ickiyi yasaklayabilen Tanri yarattigi en ustun varligin bir masa - sandalye, bir portakal ya da kopek gibi alinip satilmasina izin veriyor. Sonra hepiniz kardessiniz. Oldu canim, baska?

"Biz sana her şeyi apaçık beyan eden kitabı indirdik" yaziyor. Sonra bakiyorsun her okuyan kendine gore tercume - meal yazmis. Sonra da Arapca'da bilmem kac bin kelime var, Turkce'de tam karsiliklari yok. Biz de onu diyoruz zaten. Bu Arap dinidir, baska milletler icin, baska zamanlar icin degildir. 1500 yil oncesinin Kureys kabilesinin kullandigi Arapcayi bilmeyen adam bunu anlayamaz. O zaman nerede kaldi evrenselligi? Tum dunyanin isi gucu yok cin masallari anlatan bir kitap icin oturup yillarca ortacag Arapcasi mi ogrenecegiz. Her seyi gectim, su kolelik meselesi bile yeter. Ickiyi yasaklayabilen Tanri yarattigi en ustun varligin bir masa - sandalye, bir portakal ya da kopek gibi alinip satilmasina izin veriyor. Sonra hepiniz kardessiniz. Oldu canim, baska?
Teşekkürler yorumunuz için. Derinlemesine araştırmak için Sorularlaislamiyet sitesine bakmanızı öneririm. Burada söylediğiniz her şeyin apaçık cevabı var.

Son düzenleme:
İnsanın insandan sonra doğadaki 2. en çok insan öldüren düşmanını, hiç bir yararı olmadığı halde övüp durmuşsunuz, anlayamıyorum.

Teşekkürler yorumunuz için. Derinlemesine araştırmak için. Sorularlaislamiyet sitesine bakmanızı öneririm. Burada söylediğiniz her şeyin apaçık cevabı var.
Yok kardesim yok. Bunlarin hicbirinin cevabi yok. Sadece laf dolandirma, cok sikisinca da "Tanri herseyi bilendir, bunlar bir sinavdir" dan baska bir sey yok. Koleligin mantikli aciklamasini yapabilen bir tane adam cikmadi. O acayip siteler de dahil. Yok, bir tek kisi bana koleligi neden kaldiramamis evreni yaratan Tanri, aciklayamadi. Hatta Eksi'de tartistigimiz bir kisi "Peygamberin yasadigi cagdaki sartlar boyleymis" dedi. Ben de onu diyorum, o cag icin adam bu kurallari yazmis. Ben yazdim dese capulcu Arap kabileleri takmaz diye de ultra mega guclu Tanri kavramina baglamis. Oyle ki insanlar gibi hiddetleniyor, kavga ediyor, beddua ediyor. Ebu Leheb adli col bocegi icin elinden bir ey gelmiyor. Bagirip cagiriyor. Kendine iman etmeyenleri esek, hayvan, cehennemde ateslik odun olarak tasvir ediyor.

Nasıl ki edebiyatta bir eseri ilk okuduğumuz da anlamadıysak o şekilde düşünmemiz icap eder. Tefsir ilmi bu yüzden var.
Tefsir ilmi sizin gibi hiçbir şey bilmeyen, her şeyi araştırmadan kabul eden kitleleri kandırmak için var. Ayetleri ikinci defa okuduğunda anlamlari mi değişecek. Nisa 34'te kadinlari dövün diyor açıkça, tefsir ilmine başvur ayet değişecek mi? Ayette ne yazıyorsa odur bunun ilmi falan yok. Ayetlerinde herkesin anlaması için kitabı sade ve anlaşılır kıldık diyor. Kitabi okumadigin için bu ayetlerden de haberin yok, sonra git ilim falan de, senin karşısında senin gibiler yok biz yemeyiz. Her kelimeninde Türkçe'de karşılığı var. Onlarca bilim dışı ayeti var hala demiyor kendine ulan madem bunu bir yaratıcı yazdi içinde nasil yanlış bilgi olur diye kendine sormuyor. Adem ve Havva, Sümerlerde ne arıyor kendine sormuyor , Nuh Tufanı Gılgamış destanında ne ariyor kendine sormuyor. Tabii kaynağın Sorularla Islamiyet gibi bir site olunca düşünme yetini kullanamaman normal.

Sorular Islamiyet sitesini kaynak olarak göstermek bile senin vahim durumunu anlatıyor. Utanmadan bir de yazmış derinlemesine araştırmak için bu siteye bakin kimlerle uğraşıyoruz. Hiçbir şeyin cevabi da yok.
hiçbir yararı olmadığı halde övüp durmuşsunuz,
Yararı olmadi demek doğru değil, onunda yararlari var. Bir yaratıcı işi değil elbette.
Ebu Leheb adli col bocegi icin elinden bir ey gelmiyor.
Ebu Leheb dediğin kişi bilgili bir adam, Muhammed'in masal anlattiginin farkında. Ondan Muhammed onu sevmiyor.

Son düzenleme:
Ebu Leheb dediğin kişi bilgili bir adam, Muhammed'in masal anlattiginin farkında. Ondan Muhammed onu sevmiyor.
Adami kotulemek icin yazmadim. Ebu Leheb zaten Muhammed'in amcasi. Bu Kureys kabilesinin Ay Tanrisi El-Ilah'in tek Tanri oldugunu kabul ettirmek icin Muhammed'in zorlamalarin karsi gelmesi nedeniyle cogu Islam tarihcisinin betimlemesi. Daha baska sifatlari da var da yazmaya gerek yok. Adami islerine gelmedigi icin boyle hakaretlerle yerden yere vuruyorlar. El-Ilah'in da eilnden bir sey gelmiyor. Adama lanetler yagdiriyor. Onu anlatmak icin yazmistim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı