Sızan Windows 11, Intel Hibrit İşlemci Performansını Artırıyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Windows 11 hibrit

Windows 11 ile hibrit mimarili işlemcilerin performanslarına katkı sağlandığı ortaya çıktı. Yakın zamanda sızdırılan Windows 11 derlemesi, hibrit mimarili işlemciler için belirli optimizasyonlar içeriyor gibi gözüküyor. Geliştirici önizlemesi, Intel Lakefield işlemcilerinde küçük bir iyileştirme sağlarken bu artış Windows 11 resmi olarak piyasaya sürüldüğünde büyük olasılıkla daha da artacak. Intel Lakefield işlemci ailesi, 1 büyük çekirdekli […]

Devamı: Sızan Windows 11, Intel Hibrit İşlemci Performansını Artırıyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Intel big buckları ödemiş yine.

ARM hibrit mimari ile x86'ya karşı zafer kazandı dedik inanmadınız. Intel big.LITTLE ile x86'ya yeni bir yorum getirecek dedik inanmadınız. Şimdi de rüşvet diyorsunuz ama. :)

Intel, big.LITTLE ile sadece öne geçmeyecek, aynı zamanda anlayışı da değiştirecek. İşlemcilerden tut OS'lara kadar çoğu şey değişecek.

AMD ne yapacak peki? Bunu düşünmek lazım işte.

ARM hibrit mimari ile x86'ya karşı zafer kazandı dedik inanmadınız. Intel big.LITTLE ile x86'ya yeni bir yorum getirecek dedik inanmadınız. Şimdi de rüşvet diyorsunuz ama. :)

Intel, big.LITTLE ile sadece öne geçmeyecek, aynı zamanda anlayışı da değiştirecek. İşlemcilerden tut OS'lara kadar çoğu şey değişecek.

AMD ne yapacak peki? Bunu düşünmek lazım işte.
AMD Geri kalmayacaktır, bunca zaman kendini iyi geliştirdi şimdi duracak hali yok hocam :)

AMD Kullanıcısıyım, yine de bu bakışınızı yanlış buluyorum. Ne güzel işte, son kullanıcı yani bizlere yararı olacak her hareket benim için iyidir.
Acaba ne kadar gerçek?
Şimdi de rüşvet diyorsunuz ama. :)
Hocam ne bileyim, bahsi geçen firmanın Meltdown ve Spectre sırasında aynı yolla AMD işlemcilerde 13 farklı açık bulundu diye haber yaptırdığını bilince bu tip şeylere inanasım gelmiyor. Yoksa mimariyle veya performans artışıyla problemim yok :D.
Bu yüzden daha büyük ve güvenebileceğim yerlerden bu artış doğrulanana veya kendim deneyip görene kadar inanabileceğimi pek sanmıyorum.

AMD geri kalmayacaktır, bunca zaman kendini iyi geliştirdi şimdi duracak hali yok hocam :)

Intel 14. Nesil işlemcileri çıkarttığı zaman ben de böyle düşünüyordum. Sonuç: 6 sene oldu ve hala 10 nm işlemciler çıkmadı. Teknolojik gelişimler, doğrusal grafikler izlemez firmalar için.

Hocam ne bileyim, bahsi geçen firmanın Meltdown ve Spectre sırasında aynı yolla AMD işlemcilerde 13 farklı açık bulundu diye haber yaptırdığını bilince bu tip şeylere inanasım gelmiyor. Yoksa mimariyle veya performans artışıyla problemim yok. Bu yüzden daha büyük ve güvenebileceğim yerlerden bu artış doğrulanana veya kendim deneyip görene kadar inanabileceğimi pek sanmıyorum.

Yanlı bakmaya gerek yok, çünkü sonu yok. AMD'de Bulldozer'da hayali çekirdeki işlemciler satmıştı mesela. :) Firmaların kendi aralarında yaptıkları ve artık klasik haline gelen atışmalar ya da olaylar ile, teknolojik atılımları ayırmak kolay diye düşünüyorum.

big.LITTLE mimarisinin, ARM'nin birçok avantajının yanında en büyüğü olduğunu, mobil telefonlarda işe yarıyormuş gibi görünse de doğru işletim sistemleri ile masaüstü dünyasında da yeni bir anlayış getirebileceğini bir senedir burada yazıyorum. Nitekim hepimiz M1'de gördük ki, ARM işlemci ile ona uygun optimize edilmiş bir OS buluşunca, koca x86 işlemciler bile basit kalıyor. Intel ile AMD arasındaki en büyük, AMD sadece Intel'i geçmeye odaklanırken, Intel sektöre yön vermeye ve inovasyonu takip etmeye çalışıyor. Benim bile Ryzen'in kaç seridir kanıtlanan başarısına rağmen, Intel'i destekliyor olmamın sebebi bu.

He, günün sonunda bana sorsanız, AMD mi Intel mi diye, açıkçası ikisi de değil. Ben ARM derim. ARM ile geçen yaz adam akıllı tanıştım, 4 aydır ise profesyonel olarak ARM şilemciler ve ARM işlemcili sistemler üzerine çalışıyorum. Devir, ARM tipi mimari devri.

Gelecek ARM'da diyemem, ama ARM gibi mimarilerde olacak diyebilirim sanırım. :)

Geri
Yukarı